Zhodnocení komet v roce 2024 a výhled do roku 2025
Rok 2024 nám pomalu končí a z hlediska komet byl velmi povedený. Hned dvě komety se dostaly alespoň na hranici viditelnosti pouhým okem a několik dalších jsme mohli pozorovat v binokulárech. Zatím to vypadá, že rok 2025 ani zdaleka tak úspěšný nebude, ale komety jsou nevyzpytatelné, stát se tedy může prakticky cokoliv. Začněme však souhrnem roku letošního.
Hned na začátku roku jsme mohli pozorovat několik zajímavých krátkoperiodických komet, například 62P/Tsuchinshan nebo 144P/Kushida. První jmenovaná dosáhla v maximu jasnosti 7-8 mag, druhá pak 9 mag. Ještě o mnoho jasnější však byla kometa 12P/Pons-Brooks, jež dosáhla 4-5 mag a dostala se tak na začátku jara na hranici viditelnosti pouhým okem.
Období kolem poloviny roku bylo co do komet o trochu slabší, ale i tak bylo co pozorovat. V druhé polovině léta potěšila pozorovatele zejména další krátkoperiodická kometa – 13P/Olbers. Ta se sice většinu času pohybovala jen nízko na večerní obloze, s maximální jasností okolo 7 mag ale překonala původní očekávání.
Lehce naopak zklamala kometa C/2021 S3 (PanSTARRS), od které se taky očekávalo, že by mohla zjasnit někam k 7 mag, nakonec však byla v maximu o nějaké 2 mag slabší. To se vracíme zpátky k přelomu zimy a jara. Na přelomu jara a léta pak byla k vidění kometa C/2023 V4 (Camarasa-Duszanowicz), ta dosáhla přibližně 10-11 mag.
Když byly na jaře k vidění některé z výše uvedených komet, už je doplňoval i pozdější zlatý hřeb letošního roku. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na jaře zjasňovala velmi pomalu a většinu času si spíše držela jasnost kolem 10 mag. Někteří tedy začali spekulovat, jestli vůbec přežije svůj zářijový průlet přísluním. Kometa nám v létě zmizela z oblohy a nastalo tedy období čekání. Ke konci září se pak objevila nízko na ranní obloze, to ji ještě mnoho lidí nevidělo, ale už se dala pěkně zachytit fotograficky. Vzhledem k jasnosti 2-3 mag už bylo prakticky jasné, že to kometa zvládne.
Museli jsme ale ještě několik týdnů počkat, kometu čekala další konjunkce se Sluncem a po ní se krátce před polovinou října objevila na večerní obloze. Někteří se snažili odhadnout její jasnost z korónografu SOHO LASCO C3, odhady se obvykle pohybovaly kolem -4 mag (pomohl efekt dopředného rozptylu). Takto jasná ale kometa na naší obloze nebyla. Když se objevila, měla zhruba 0 mag a dále rychle slábla. I tak to byla jedna z nejjasnějších komet za posledních několik desetiletí a někteří pozorovatelé viděli ohon o délce až kolem 20° dokonce pouhým okem!
Bohužel, slábnutí komety bylo opravdu velmi rychlé a již na konci října zeslábla z dosahu pouhého oka. I v listopadu však šlo o pěkný objekt pro triedry s ohonem o délce zpočátku až k 5°, později měl podle pozorovacích podmínek spíše 1-3°. Teď v prosinci už má kometa jasnost jen 9-10 mag a pomalu mizí z večerní oblohy. Viditelnost ohonu hlásí pozorovatelé už jen sporadicky.
Na konci roku tuhle kometu doplnily ještě dvě další krátkoperiodické komety. Po sérii outburstů někam k 11 mag zjasnila stálice 29P/Schwassmann-Wachmann, nyní už je ale opět slabší. Podobné jasnosti dosáhla i 333P/LINEAR, u ní se však jednalo spíše o mírné zklamání.
Co nás čeká v roce 2025?
Jak už bylo zmíněno, kometární výběr v příštím roce bude podle všeho mnohem slabší. Na konci ledna se opět objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), tentokrát však na ranní obloze. S jasností 10-11 mag už ale nepůjde o nikterak výrazný objekt a i když bude poměrně rychle stoupat na obloze, bude dále slábnout.
Rovněž v lednu bychom si měli dát pozor na kometu C/2024 G3 (ATLAS), která, pokud přežije průlet perihelem, může být velmi jasná. Háček ale spočívá v tom, že tato kometa nebude pozorovatelná ze severní polokoule. Nelze sice úplně vyloučit scénář, že bychom viděli nad obzorem ohon, když by hlava komety byla pod ním, na tohle ale ani zdaleka nejde spoléhat. Tuto kometu tak uvádíme v tomto přehledu spíše jen pro zajímavost.
Pokud opět nepředvede sérii outburstů kometa 29P/Schwassmann-Wachmann, nebo nebude objevena nějaká nová nečekaná kometa, budeme si muset na jasnější komety počkat až do druhé poloviny roku. Nejjasnější podle všeho bude krátkoperiodická kometa 24P/Schaumasse, jež má dosáhnout 8 mag, ale až na přelomu let 2025 a 2026. Pozorovatelná bude na ranní obloze.
Podobné jasnosti by měla dosáhnout další krátkoperiodická kometa, a sice 210P/Christensen, akorát už během listopadu. I tato kometa bude pozorovatelná na ranní obloze, ale ne tak vysoko jako výše zmíněná. Z jasných komet zmiňme ještě těleso s označením C/2024 E1 (Wierzchos). Tato kometa dosáhne na konci podzimu přibližně 9 mag, ale jen poměrně nízko na večerní obloze. Poté na několik měsíců přestane být pozorovatelná na naší obloze, znova se objeví až na přelomu zimy a jara 2026 (a to opět na večerní obloze), kdy bude jasnější, měla by mít nějakých 6-7 mag. To už ale není předmětem tohoto článku.
Jak tedy vidíme, zatím to vypadá, že rok 2025 bude co do jasných komet velmi slabý, ale samozřejmě se může stát, že někdo objeví již poměrně jasnou kometu, která zazáří během několika týdnů či měsíců. Pokud by se něco takového stalo, budeme vás samozřejmě informovat. Mezitím nám dovolte popřát vám hezký zbytek vánočních svátků a do roku 2025 hlavně hodně štěstí a zdraví.