Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Ledovec B-15A narazil do Drygalského jazyka

Ledovec B-15A narazil do Drygalského jazyka

snímek z družice Envisat (ESA)
snímek z družice Envisat (ESA)
Vědci i veřejnost se konečně dočkali - na Antarktidě do sebe narazila dvě obří ledová tělesa. Nešlo však o přímý náraz, ale pouze o jakési "otření" a navíc s tříměsíčním zpožděním.

Obří ledová kra B-15A (dlouhá 122 km a široká 28 km) po svém odlomení z mateřského ledovce v březnu 2000 nejdříve "zakotvila" v mělkých pobřežních vodách a pak se dala do pohybu směrem k Drygalského ledovcovému jazyku. Vědci z NASA na základě snímků z kamery MODIS na satelitech Aqua a Terra předpověděli srážku "ledovcových titánů" na sobotu 15. ledna 2005. (Více v článcích "Největší srážka ledovců" a "Největší plovoucí těleso na Zemi".)

Srážka nastala teprve v těchto dnech, tedy o několik měsíců později a navíc nedošlo ke gigantickému nárazu, ale pouze k jakémusi neopatrnému obeplouvání. Přesto při tomto "otření" došlo k odlomení pětikilometrového ledovce na konci Drygalského jazyka. Drygalského jazyk je výběžek velmi silné vrstvy ledu z pevninského antarktického ledovce na Scottově pobřeží do Rossova moře. Ledovec B-15A zůstal i po nárazu nepoškozen a je mořskými proudy unášen do Rossova moře.

Další vývoj můžete sledovat na snímcích z evropské družice Envisat na adrese: http://earth.esa.int/ew/special_events/iceberg-b15_antartic/sp_iceberg-b15.htm .

Zdroj: www.nasa.gov a earth.esa.int (Ensavit)
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »