Ledovec B-15A se rozlomil
Další vývoj můžete sledovat na snímcích z družice Envisat na adrese: http://earth.esa.int/ew/special_events/iceberg-b15_antartic/sp_iceberg-b15.htm.
Ledovec B-15A zřejmě najel na mělčinu poblíž mysu Adare (nejsevernější výběžek Viktoriiny země). Nerovnoměrný pohyb objektu o délce 115 km a ploše přesahující 2.500 km2 vedl k deformaci ohybem a následně k rozlomení.
Tyto nové ledovce byly pojmenované NOAA (US National Oceanic and Atmospheric Administration) podle předchozího pravidla. Proto 3 největší ledové "ostrůvky" dostaly názvy B-15M, B-15N a B-15P (od největšího k nejmenšímu).
Radar ASAR na družici Envisat "vidí" ve dne i v noci a i přes nejtlustší polární mraky. Zjistí strukturu povrchu, je také neobyčejně citlivý na různé typy ledu v různých hloubkách - optické senzory ukáží pouze souvislou sněhovou pokrývku. K monitorování antarktického ledu používá dva různé systémy:
GMM (Global Monitoring Mode), který má záběr 400 km s rozlišovací schopností 1 km a umožňuje rychlou kontrolu změn mořských i pevninských ledovců (snímky jsou běžně poskytovány různým uživatelům včetně National Ice Center ve Washingtonu, který odpovídá za celosvětové sledování ledovců).
WSM (Wide Swath Mode) má stejný záběr, ale rozlišovací schopnost je 150 m pro detailnější průzkum vybraných oblastí.
Související články:
"Ledovec B-15A narazil do Drygalského jazyka"
"Největší srážka ledovců"
"Největší plovoucí těleso na Zemi"
Snímek rozlomeného ledovce B-15A byl pořízen družicí Envisat radarem ASAR systémem WSM dne 6. listopadu 2005 v 20:38:32 SEČ. (Credit: ESA)
Zdroj: www.esa.int a Ensavit
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí