NASA shání návrhy pro let k asteroidu
Americká vesmírná agentura otevřela v říjnu dveře průmyslovým firmám, které mají užitečné nápady ohledně iniciativy Asteroid Redirect Mission, přenesení kusu blízko-zemní planetky na oběžnou dráhu okolo Měsíce, kde vyčká příletu astronautů. Co taková mise přinese? A co na ni říkají politici?
Pro lepší orientaci v problematice bude možná dobré se na začátek seznámit se současnými plány vedení NASA a Obamova úřadu ohledně asteroidové mise.
Zhruba za pět let má ze Země odstartovat velké bezpilotní plavidlo ARRM, které zamíří k některému blízko-zemnímu asteroidu (přesný cíl momentálně hledají astronomové, nicméně coby referenční bod pro plánování slouží 400metrové těleso 2008 EV5), pomocí tří robotických paží z něj „odloupne“ kus o průměru zhruba 6 metrů a předpokládané hmotnosti od 20 tun výše a následně s nákladem zamíří na lunární orbitu.
Kromě zařízení pro „lámání skal“ bude robotické plavidlo vybaveno také vylepšeným iontovým pohonem, jenž bude poskytovat slabý, ale zato stálý tah, který se hodí právě pro manévrování okolo menších těles. Loď ARRM bude potřebovat silný příkon ze solárních panelů (až 50 kW, což přesahuje dvojnásobek kapacity, kterou dnes mají k dispozici nejlepší komunikační družice), firma Orbital ATK proto již rozpracovává návrh slunečních článků nové generace, tyto budou poskytovat skutečně maximum elektřiny a přitom nebudou tak citlivé na radiaci meziplanetárního prostoru. Na druhé straně pohonného media (xenonu) bude třeba díky efektivitě iontových motorů už jen malé množství, čímž klesne hmotnost plavidla ARRM a nároky na raketový nosič.
Provoz iontových motorů nové generace bude také důležitým testem pro budoucí pilotované expedice k Marsu.
V prosinci 2020 odstartuje loď ARRM ze Země buď pomocí nové superrakety NASA SLS nebo se možná využije služeb komerčně dostupných nosičů, hovoříme hlavně o modelech Delta IV Heavy od United Launch Alliance či Falcon Heavy od SpaceX. Dorazí k cílové planetce, provede odběr velkého vzorku a následně udělá velmi významnou věc: posílena 20tunovou hmotností kusu asteroidu loď ARRM poprvé v historii kosmonautiky demonstruje přímo na reálném vesmírném tělese efekt gravitačního traktoru a vlastním pohonem lehce pozmění dráhu planetky, z níž předtím sebrala vzorek. Právě tento scénář je v budoucnu jednou z variant odvrácení impaktu velkého asteroidu na zemský povrch.
Naložena zajímavým materiálem se ARRM přesune na oběžnou dráhu okolo Měsíce a vyčká zde na pilotovanou část celé iniciativy. V prosinci 2025, pět let po startu ARRM, vzlétne z Floridy raketa SLS s lodí Orion a dvoučlennou posádkou. Astronauti vstoupí na lunární oběžnou dráhu, provedou spojení s ARRM a následovat bude dvojice kosmických výstupů, při nichž lidští průzkumníci odeberou větší množství vzorků z kusu asteroidu a vrátí se s ním na Zemi. Nádrže na xenon na palubě ARRM budou mít kapacitu na opětovné naplnění a robotické plavidlo bude tak možné využít k dalším cílům.
Velmi pěkná animace průběhu Asteroid Redirect Mission (NASA)
A co že je nového kolem těchto plánů právě nyní?
Šestnáctého října vyzvala NASA americké průmyslové firmy, aby předložily základní návrh designového a technického řešení lodi ARRM s tím, že solární panely, iontový pohon a vidlice pro odběr kusu planetky dodá zadavatel, pro snížení ceny ARRM bude možno použít existující platformu pro běžné komerční družice. Nyní běží měsíční lhůta, kdy se technické firmy mohou hlásit s kostrami svých nápadů, NASA doufá, že bude mít dostatek peněz ze státního rozpočtu na to, aby vybrala několik firem s nejzajímavějšími vizemi a každé dala milion dolarů na rozpracování návrhu do léta 2016. Pak se již pomalu začne se stavbou vlastního vesmírného plavidla.
Tady ale narážíme na zádrhel: množství zákonodárců nemá zrovna chuť do ARRM nalévat další peníze a ptají se na smysl celého podniku. Vzorky z asteroidů vozí za mnohem nižší náklady automatické sondy (OSIRIS REx, japonská Hayabusa 2, …) a technologie pro lety k Marsu lze otestovat kdekoliv v kosmu bez nákladného tahání kusu planetky. Těmito námitkami se politici stavěli proti návrhu Bílého domu investovat v rozpočtovém roce 2016 do asteroidové mise celkem 220 milionů dolarů, rozhodnout o financích by se mělo do prosince.
Suma sumárum, byť trošku podivný plán na přemístění kusu planetky a jeho průzkum astronauty u Měsíce (Obamova administrativa přišla s tímto konceptem po zrušení návratu Američanů na Měsíc v rámci Bushova programu Constellation, který se beztak ale dostal do finanční „klinické smrti“ a vzdaloval se rychle realizaci ještě za Bushe) nám pomůže kromě rozvoje výzkumu planetek a historie sluneční soustavy otestovat důležité věci pro budoucnost: vylepšený iontový pohon pro cesty na Mars, gravitační traktor pro odvrácení globální katastrofy při zásahu Země větším kosmickým tělesem, manévrování a kosmické výstupy astronautů daleko od Země.
Záleží jen, jaké stanovisko zaujme již brzy nový prezident USA a zda se vůbec k asteroidu poletí. NASA je bohužel na rozdíl od soukromníků závislá na politických rozhodnutích a přísunu prostředků ze státního rozpočtu.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Spaceflightnow.com 26. 10. 2015