Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Planetka 1997 XF11 je zpět
Pavel Koten Vytisknout článek

Planetka 1997 XF11 je zpět

Planetka o průměru jednoho kilometru, která byla objevena před pěti lety, způsobila krátce poté paniku. Média se tehdy okamžitě "chytla" malé pravděpodobnosti možné srážky se Zemí v roce 2028. Dodatečná pozorování tehdy ukázala, že minimální vzdálenost, na kterou se k Zemi v daném roce planetka přiblíží, bude 2,5 násobek vzdálenosti Měsíce. Srážka tedy byla vyloučena podobně jako v řadě případů v průběhu následujících let. Planetka se nyní k Zemi vrátila.

Včera prolétla v desetkrát větší vzdálenosti než tomu bude v roce 2028. Poskytla tak astronomům příležitost k jejímu důkladnějšímu poznání. Už první radarová měření provedená před týdnem výrazně zpřesnila její okamžitou vzdálenost od Země o faktor 540. Její dráha je nyní spolehlivě určena na následujících 107 let a je zřejmé, že riziko srážky s naší planetou je v tomto období nulové. Planetka oběhne kolem Slunce jednou za 1,73 roku a dostává se až téměř k Venuši. Častá setkání planetky s touto planetou i s naší Zemí komplikují dlouhodobější předpovědi její dráhy. Čím více radarových měření bude získáno, tím lépe bude její dráha určena i do vzdálenější budoucnosti. Tato měření zároveň umožní i pořídit třírozměrnou mapu planetky.

Zdroj : Science@NASA




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »