Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Planetka 1997 XF11 je zpět
Pavel Koten Vytisknout článek

Planetka 1997 XF11 je zpět

Planetka o průměru jednoho kilometru, která byla objevena před pěti lety, způsobila krátce poté paniku. Média se tehdy okamžitě "chytla" malé pravděpodobnosti možné srážky se Zemí v roce 2028. Dodatečná pozorování tehdy ukázala, že minimální vzdálenost, na kterou se k Zemi v daném roce planetka přiblíží, bude 2,5 násobek vzdálenosti Měsíce. Srážka tedy byla vyloučena podobně jako v řadě případů v průběhu následujících let. Planetka se nyní k Zemi vrátila.

Včera prolétla v desetkrát větší vzdálenosti než tomu bude v roce 2028. Poskytla tak astronomům příležitost k jejímu důkladnějšímu poznání. Už první radarová měření provedená před týdnem výrazně zpřesnila její okamžitou vzdálenost od Země o faktor 540. Její dráha je nyní spolehlivě určena na následujících 107 let a je zřejmé, že riziko srážky s naší planetou je v tomto období nulové. Planetka oběhne kolem Slunce jednou za 1,73 roku a dostává se až téměř k Venuši. Častá setkání planetky s touto planetou i s naší Zemí komplikují dlouhodobější předpovědi její dráhy. Čím více radarových měření bude získáno, tím lépe bude její dráha určena i do vzdálenější budoucnosti. Tato měření zároveň umožní i pořídit třírozměrnou mapu planetky.

Zdroj : Science@NASA




O autorovi



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »