Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Planetu Uran doprovázejí tři asteroidy

Planetu Uran doprovázejí tři asteroidy

Planeta Uran a asteroidy Autor: SINC
Planeta Uran a asteroidy
Autor: SINC
Astrofyzikové z Complutense University v Madridu potvrdili, že Crantor, velká planetka o průměru 70 km obíhá kolem Slunce po podobné dráze jako planeta Uran, přičemž jeden oběh vykoná za stejnou dobu. Vědci poprvé demonstrovali, že nejen tato, ale i další dvě planetky ze skupiny Kentaurů krouží kolem Slunce po koorbitálních drahách s Uranem.

Uruguayský astronom Tabaré Gallardo tvrdil již v roce 2006, že asteroidy Crantor a 2000 SN331 vykonají jeden oběh za stejnou dobu jako planeta Uran – tedy přibližně za 84 pozemské roky. Nyní dva astronomové z Complutense University (UCM, Španělsko) potvrdili, že v případě asteroidu Crantor to je skutečně pravda.

„Počítačové simulace uskutečněné ve středisku Data Processing Centre, UCM, napovídají, že planetka 2000 SN331 nemá souměřitelnou dráhu s Uranem v poměru 1:1, zatímco Crantor ano, což znamená, že kolem Slunce oběhne za stejnou dobu jako planeta Uran,“ říká Carlos de la Fuente Marcos, jeden z autorů nové studie.

Kromě toho dráha planetky Crantor má velmi podobnou velkou poloosu dráhy jako Uran, ačkoliv její excentricita a sklon k ekliptice kolísají. Jejich dráhy a obrázky jsou publikovány v časopise Astronomy & Astrophysics.

„Dráha asteroidu Crantor o průměru 70 km je udržována gravitací Slunce a Uranu, avšak je nestabilní v důsledku poruch způsobovaných blízkým Saturnem,“ dodává Carlos de la Fuente Marcos. Vědci rovněž objevili další objekt, který obdržel předběžné označení 2010 EU65, a který obíhá po podobné dráze jako planetka Crantor. Dráha tohoto dalšího tělesa je mnohem stabilnější, neboť obíhá po méně eliptické trajektorii. Taktéž poslední data o třetím tělese s označením 2011 QF99, jehož objev byl ohlášen teprve před několika týdny, rovněž naznačují, že krouží kolem Slunce po podobné dráze jako planeta Uran.

Podle Centra pro malé planetky (Minor Planet Center), řídícího orgánu pro pojmenovávání planetek a komet, patří tyto tři objekty, které doprovázejí planetu Uran, do skupiny těles označovaných termínem Kentauři. Jedná se o ledová tělesa, která obíhají kolem Slunce v prostoru mezi drahami planet Jupiter a Neptun.

„Crantor, 2010 EU65 a 2011 QF99 jsou první tělesa, u kterých bylo zdokumentováno, že obíhají po podobné dráze jako planeta Uran,“ dodává Carlos de la Fuente Marcos, „třebaže poněkud odlišnou rychlostí a po odlišné trajektorii.“

Astronomové vypočítali, že dráhy těchto tří těles přidružených k Uranu mohou být stabilní po mnoho miliónů roků. Z astronomického hlediska to však není příliš dlouho. Stejný tým astronomů identifikoval rovněž tři nové Trojany Marsu. Tyto planetky mohou zůstat na stabilních drahách více než 10 miliónů roků.

Zdroj: phys.org.news
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Planetky, Planeta Uran


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »