Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Pluto slaví 75. narozeniny

Pluto slaví 75. narozeniny

Pluto_Tombaugh.jpg
Je to již 75 let, co Clyde Tombaugh (4.2.1906-17.1.1997) objevil 9. planetu sluneční soustavy. Odpoledne 18. únoru 1930 pečlivě zkoumal na Lowellově observatoři dvojici fotografických desek. Pořídil je během 2 nocí 13 palcovým (33 cm) dalekohledem Abbott Lawrence Lowell Telescope. Pak následovalo zdlouhavé hledání planety pomocí "blink komparátoru", který odhalí pohyb těles sluneční soustavy na hvězdném pozadí snímku.

"Stačí navštívit Lowellovu hvězdárnu a prohlížet kopie snímků stejným okulárem, který používal Clyde Tombaugh. Pak oceníte, jak pozoruhodný to byl objev," řekl ředitel observatoře Robert Millis. "Snímky jsou neobyčejně slabé a svědčí o dovednosti, soustředěnosti a obětavosti, která Clyde Tombaugha přivedla k této práci."

Na Lowellově hvězdárně se s pátráním po 9. planetě začalo již za zakladatele Percivala Lowella v roce 1905. Protože se Lowell nedočkal objevu Pluta, hvězdárna učinila úřední oznámení v den Lowellových narozenin 13. března 1930. Ze všech návrhů zvítězilo jméno Pluto, které navrhla 11letá školačka z Oxfordu Venetia Burneyová, poněvadž obsahuje iniciály Percivala Lowella.

Ani v současnosti nebyl výzkum Pluta ukončen. Sledují se změny jasnosti planetárního ledu na časové škále, pokračují projekty, který vytvářejí mapy nové generace ze snímků Pluta, které byly pořízeny HST. Kromě toho se astronomové zaměřují na všechna tělesa na okraji sluneční soustavy včetně Pluta, ledových měsíců obřích planet, Kentaurů i dalších planetek Kuiperova pásu.

"V minulosti jsme na Pluto mysleli jen jako na světlý bod 14. magnitudy, nyní vidíme jedinečný svět se složitými sezónními změnami a s povrchem, který nám ukazuje měnící se vzhled i chemické složení," řekl Will Grundy z Lowellovy observatoře.

Zdroj: www.lowell.edu a www.achievement.org
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »