Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Přijeďte na podzimní seminář SMPH 2019

Přijeďte na podzimní seminář SMPH 2019

Kopule Mayerova 65cm dalekohledu v Ondřejove. Zde se pozorují planetky a proměnné hvezdy.
Autor: Martin Mašek

Společnost pro meziplanetární hmotu ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR pořádají tradiční seminář, který se uskuteční v době od 11. do 13. října 2019 v Ondřejově na Astronomickém ústavu AV ČR. 

Registraci provádějte prosím přes tento webový formulář

Seminář se bude konat v seminární místnosti AsÚ (GPS souřadnice: 49°54'55.924"N, 14°46'47.105"E), která se nachází v areálu AsÚ za Perkovým dalekohledem („dvoumetr“), v blízkosti Mayerova dalekohledu (0,65m dalekohled). Máte-li zájem o pohodlnější ubytování, je k dispozici Vila Leonora či bytovka; 320 Kč/noc a osobu (je nutné vyplnit přihlášku do 9. 10.). Je možný i nocleh zadarmo v seminární místnosti ve spacáku.

Drobné občerstvení (káva, čaj, minerálky, sušenky…) zajistí organizátoři. V pátek v čase večeře je v plánu návštěva místní pizzerie Pietro. Sobotní oběd zajistí organizátoři v prostorách přednáškové místnosti. Součástí seminární místnosti je kromě WC a sprchy rovněž menší kuchyňka. Není moc vybavená co se do počtu hrnečků a příboru týče, doporučujeme tedy dovézt si vlastní hrneček a příbor. K dispozici budou sice i nějaké kelímky a plastové náčiní, ale je možné volit ekologičtější a pohodlnější variantu (kovový příbor vs. plastový).

Pro případ nutného nákupu funguje v Ondřejově večerka, která má otevřeno o víkendu do 17 hodin.
Doprava autem je možná po D1 (v případě průjezdnosti). Směrem od Prahy sjezd z patnáctého kilometru dálnice na Strančice, nebo až pak na dvacátém devátém na Chocerady. Od Brna sjezd na Chocerady, případně bližší sjezd na třicátém čtvrtém. Parkovat se dá u seminárky, nebo o kousek dále na parkovišti u Perkova dalekohledu.

Doprava vlaky a autobusy od Prahy hl.n.:
Metro C na konečnou stanici Háje, poté bus 383 směr Chocerady. Jede se na zastávku: Ondřejov náměstí; lze vystoupit i dřív na zastávce na znamení: Ondřejov, U pily. A pak pěšky asi 20-30 minut, podle rychlosti chodce. Pokud to časově vychází, je možné se rozhodnout spíše pro trasu s využitím vlaku jedoucího do Strančic, odtud pak jede ze severního autobusového terminálu návazný bus s číslem 490 (přes Ondřejov) směr Stříbrná Skalice. Vystupuje se opět na zastávce: Ondřejov náměstí; lze využít i bližší zastávku k areálu AsÚ, je na znamení: Ondřejov, Dlážděná.
Doporučujeme zakoupení jízdenky 7 zón/pásem za 54,- Kč, pro obě varianty cesty: metro+bus či vlak+bus. Jízdenka se označí jen 1x, platí i v dalším dopravním prostředku. Když je první dopravní prostředek vlak z hlavního nádraží, označí se jízdenka v označovači na začátku podchodu k nástupištím (je zhruba pod 1. nástupištěm).

Poplatek za seminář: dobrovolný 

Program semináře (změna programu vyhrazena)

Pátek 11. 10.

 • 16:00 průběžný příjezd a prezence účastníků
 • 17:00 Zahájení semináře
 • 17:15 Pavol Habuda - Asteroidy
 • 18:30 Večeře
 • 19.30 - všeobecná diskuze, pasivní fotbal (20.45)

Sobota 12. 10.

 • 9:00 Snídaně, příjezd a prezence účastníků
 • 10:00 Jiří Srba - Kometa C/2019 Q4 – návštěvník z jiného hvězdného systému?
 • 10:25 Michael Kročil - Pátrání po meteoritu Valeč
 • 10:50 Vladislav Slezák - Meteority Žebrák
 • 12:00 Oběd
 • 13:30 Martin Mašek - Pozorování astronomických cílů na dalekohledech FRAM
 • 14:45 Jiří Borovička - Atmosférická fragmentace meteoroidů
 • 15:40 Jan Kondziolka - Optické úkazy v atmosféře
 • 16:55 Jakub Černý - Historie KOPR
 • 18:30 Večeře
 • 19:30 Výbor SMPH, všeobecná diskuze
 • 20.00 Petr Scheirich (nepotvrzeno) - Bennu a Ryugu – světy z doby kamenné, 

Neděle 13. 10.

 • 9:00 Snídaně
 • 9:30 Ivo Míček - Kosmické smetí
 • 10:10 Jan Kondziolka - Co je vidět ve tmě?
 • 11:10 Závěr semináře 

Seminář SMPH 2018 v Ondřejově Autor: Martin Mašek
Seminář SMPH 2018 v Ondřejově
Autor: Martin MašekPřevzato: Společnost pro meziplanetární hmotuO autorovi

Martin Mašek

Martin Mašek

Martin Mašek (*1988 v Liberci), vášnivý pozorovatel deep-sky objektů, komet, proměnných hvězd a planetek. Vystudoval geografii na TU Liberec. Operátor robotických dalekohledů FRAM fyzikálního ústavu AV ČR, které jsou umístěny na observatořích Pierra Augera v Argentině a CTA v Chile a La Palmě. Je ve výkonném výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet, dále je členem Klubu astronomů Liberecka, SMPH, SDM a APO. Rovněž objevitel mnoha proměnných hvězd. Je po něm pojmenována planetka č. 9841.

Štítky: Společnost pro meziplanetární hmotu, SMPH, Seminář SMPH


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Teleskop National Geographic 114/900 AZ, HAMA Smartphone držiak pre ďalekohľady s telefónom Moto G5s+, Cinema 4K aplikácia, PIPP, AutoStakkert, RegiStax 6, Fotografie-úpravy, Skicár

Další informace »