Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Rover Curiosity objevil podivné kameny připomínající květy

Rover Curiosity objevil podivné kameny připomínající květy

Kamera MAHLI na palubě roveru Curiosity vyfotografovala tyto zajímavé útvary podobné květu
Autor: NASA/JPL-Caltech/MSSS/Kevin M. Gill

Pojízdná vědecká laboratoř Curiosity pořídila na povrchu Marsu fotografie nádherných struktur. Zatímco zmíněný objekt vypadá jako maličký květ nebo dokonce snad jakýsi útvar organického původu, vědecký tým kolem roveru Curiosity potvrdil, že tento objekt je minerální srůst s křehkou strukturou, který byl vytvořen minerály vysráženými z vody.

Curiosity ve skutečnosti spatřil tento typ charakteristických útvarů již dříve. Jsou označovány jako diagenetické krystalické shluky (tedy shluky tvořené rekombinací nebo novým uspořádáním minerálů), přičemž tyto struktury jsou složeny z trojrozměrných krystalických shluků, pravděpodobně vytvořených kombinací různých minerálů. Abigail Fraemanová, zástupce vědeckého týmu pro Curiosity, uvedla na Twitteru, že tyto struktury, které byly pozorovány již dříve, jsou tvořeny solemi nazývanými sulfáty neboli sírany.

Z výzkumu dřívějších struktur podobných těm nyní objeveným na Marsu bylo zjištěno, že se jedná o útvary zanořené do horniny, která postupem času erodovala. Tyto shluky minerálů se nicméně zdají být dostatečně odolné vůči erozi.

Kamera MAHLI na palubě roveru Curiosity vyfotografovala tyto zajímavé útvary podobné květu Autor: NASA/JPL-Caltech/MSSS/Kevin M. Gill
Kamera MAHLI na palubě roveru Curiosity vyfotografovala tyto zajímavé útvary podobné květu
Autor: NASA/JPL-Caltech/MSSS/Kevin M. Gill
Jiné pojmenování pro tyto struktury je konkrece neboli srůsty, na které si můžeme pamatovat z výzkumu, který dříve prováděl rover Opportunity. Ten objevil útvary přezdívané „blueberries“, tj. borůvky, protože byly malé a měly tvar kuliček. Sférické konkrece můžete vidět hned vedle květům podobným útvarům na publikovaném snímku.

Vědecký tým roveru Curiosity spatřil tyto výtvory počátkem minulého týdne a pojmenoval je „Blackthorn Salt“, tj. solný trnkový keř. K pořízení této detailní fotografie vědci použili kameru MAHLI (Mars Hand Lens Imager) na palubě Curiosity. Tato kamera plní pro rover funkci příručního zvětšovacího skla, které geologové obvykle nosí s sebou do terénu. Detailní snímky z kamery NAHLI odhalily minerály a různé textury na povrchu těchto kamenů.

Rover Curiosity objevil ještě jeden druh útvarů podobných květu v roce 2013 a rover Spirit zase nalezl podobně vypadající kameny, které obdržely pojmenování „cauliflower“, tj. květák, protože jejich hrbolatý povrch připomíná výrůstky této zeleniny.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] scitechdaily.com

Převzato: Hvězdárna Valašské MeziříčíO autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Konkrece podobné květu, Rover Curiosity


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »