Setkání SMPH 27. a 28. listopadu 2009 v Pardubicích
Snímek galaxie M81 z HSTV pátek 27. a v sobotu 28. listopadu 2009 se uskuteční setkání členů Společnosti pro meziplanetární hmotu na Hvězdárně b. A. Krause v Pardubicích. V pátek si přijdou na své zájemci z řad veřejnosti. Od 19 hodin se ve Velkém sále DDM Delta v ulici Gorkého v Pardubicích (kde též sídlí pardubická hvězdárna) uskuteční přednáška pro veřejnost s názvem "Galaxie, vzdálené hvězdné ostrovy". Přednášet bude Ivo Míček, předseda SMPH.
Program:
Pátek 27. listopadu 2009
19:00 "Galaxie, vzdálené hvězdné ostrovy" - přednáška pro veřejnost ve Velkém sále DDM Delta (kde též sídlí pardubická hvězdárna; Ivo Míček)
21:00 Pozorování noční oblohy (v případě jasného počasí)
Sobota 28. listopadu 2009
09.00-09.40 Film pardubické hvězdárny "Tajemná zatmění"(Petr Horálek)
09.40-10.00 Hvězdárna Karlovy Vary a MPH (Mirek Spurný)
10.00-11.00 Pozorování planetek v ČR (Kamil Hornoch)
11.00-11.30 Projekty a granty (Ivo Míček)
11.30-12.00 Schůze výboru SMPH
12.00-13:30 Oběd v nedaleké restauraci
13.30-14.30 MPH očima kosmických sond (Ivo Míček)
14.30-15.30 Meteority (Jakub Haloda)
15.30-16.30 Komety a jejich pozorování, kampaň CH2W (Jakub Černý)
16.30-17.00 LEPEX - výsledky a plán pozorování (Pavol Habuda)
17.00-17.40 Promítání filmu "Za černým Sluncem do ruské velkozemě" pro zájemce
(Petr Horálek)
18.00 Večeře
19.00 Oficiální závěr semináře
Sobotní část programu je určena pro členy SMPH a zájemce o tuto problematiku. V případě zájmu o účast prosím pište na horalek@astro.cz. Kapacita je bohužel omezená.
Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 5. do 22. 5. 2022. Měsíc bude v úplňku a nastává zatmění, u nás viditelné nízko nad obzorem jako částečné. Přehlídku planet viditelných okem nabízí ranní obloha. Nejjasnější Venuše se úhlově vrací ke Slunci. Lépe je vidět Jupiter a nejvýše jsou ráno Mars a Saturn. Skvrny na povrchu Slunce jsou stále k vidění a aktivita hvězdy je zvýšená. Astronomové publikovali záběr černé díry v centru naší Galaxie. InSight zaznamenala na Marsu dosud nejsilnější otřes. Po dvou startech Falconu 9 v minulém týdnu očekáváme tento týden třetí. ULA plánuje otestovat svoji kosmickou loď Starliner. Vynikající český astronom Ivan Šolc by se letos dožil 95 let.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek
„Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý
Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického