Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  V hlavním pásu planetek došlo ke srážce

V hlavním pásu planetek došlo ke srážce

Japonský dalekohled Subaru na Mauna Kea
Autor: Subaru Telescope

Planetka (493) Griseldis z hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem byla v březnu letošního roku pravděpodobně bombardována jiným tělesem. Tyto závěry byly publikovány 12. listopadu 2015 na výroční konferenci oddělení planetologie Americké astronomické společnosti, která se konala poblíž Washingtonu.

Pozorování byla náhodně uskutečněna pomocí japonského dalekohledu Subaru se zrcadlem o průměru 8 metrů na Mauna Kea (Havajské ostrovy) dne 17. 3. 2015. Ukázalo se, že u planetky (493) Griseldis z hlavního pásu planetek byl spatřen „dosti dlouhý útvar“, pro který se v mluvě astronomů používá označení ohon.

Ohon u planetky Griseldis jako důsledek srážky Autor: D. Tholen
Ohon u planetky Griseldis jako důsledek srážky
Autor: D. Tholen
Nicméně na rozdíl od ohonů komet, které směřují ve směru od Slunce v důsledku působení slunečního větru, směr vytvořeného ohonu u planetky Griseldis nesměřoval od Slunce a navíc se ukázal být pouze krátkodobým jevem.

Dodatečná pozorování uskutečněná dalekohledem Magellan o průměru 6,5 metru o čtyři noci později stále ještě zaznamenala přítomnost ohonu, třebaže byl velmi slabý. Avšak expozice pořízené pomocí dalekohledu o průměru 2,2 metru University of Hawaii dne 24. března a dalekohledem Magellan 18. dubna a 21. května 2015 přítomnost ohonu již nepotvrdily.

Popis k obrázku: Obrázek se skládá ze čtyř panelů. Horní tři panely představují tři rozdílné expozice pořízené dalekohledem Subaru a zachycující planetku (493) Griseldis pohybující se zleva doprava (viz první, druhý a třetí panel). Nejspodnější (čtvrtý) panel ukazuje všechny tři expozice složené do jednoho snímku, pro potlačení vlivu galaxie, která splývá s „ohonem“ planetky na prvním panelu. Na posledním panelu je planetka zcela vpravo.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí



O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Planetka Griseldis, Pás asteroidů


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »