Videopozorování meteorů – 2. část
V minulém článku jsme vás informovali o databázi drah meteoroidů EDMOND, o jejím počátku, použité technice a cílech této databáze. Zmínili jsme také zahájení spolupráce mezi jednotlivými národními sítěmi v červenci 2009 (výsledkem byla první dráha meteoroidu výměnou dat mezi stanicí Bratislava-Cukrová a AGO v Modre) a první seminář zaměřený na videopozorování meteorických rojů, který se konal v září 2009 na AGO FMFI UK Modre na Slovensku.
V dnešním pokračování našeho malého seriálu se podíváme na další etapu vývoje tohoto projektu a databáze. Soustředíme se na období let 2010 až 2011.
Nejprve byl CEMeNt
V dubnu 2010 se na AGO v Modre konal druhý seminář. Tím započala spolupráce mezi maďarskými, slovenskými a českými pozorovateli a vznikla síť CEMeNt (Central European Meteor Network), tedy společná videosíť českých a slovenských amatérských pozorovatelů.
V témže měsíci byla zřízena stanice Nýdek (Watec 902 H2 Ultimate) Martinem Popkem. O měsíc později, v květnu 2010, zřídil Jakub Koukal v Kroměříži další stanici (na obrázku vlevo). Použil opět kameru Watec 902 H2 Ultimate.
V červnu pak byla zřízena stanice Stochov (opět Watec 902 H2 Ultimate) Martinem Zimou.
Tak byla započata aktivní spolupráce mezi amatérskými sítěmi CEMeNt a HMN (Hungarian Meteor Network/Magyar Hullócsillagok Egyesület) a profesionální sítí SVMN (Slovak VideoMeteor Network). Síť HMN využívá pro zachytávání a zpracování meteorů program MetRec (S. Molau) a CCTV kamery KTC 350 BH, Watec 902 H2 Ultimate, Mintron 12V6HC-EX (12V1EX).
Smyslem spolupráce je pořizování záznamů stejných meteorů, které umožňují výpočet světelné dráhy meteoroidu (meteoru) a aproximaci jeho předchozí dráhy v meziplanetárním prostoru. První vícestaniční meteory v rámci sítě CeMeNt byly zaznamenány během aktivity meteorického roje Perseid v srpnu 2010 (na obrázku vlevo).
Ukázalo se, že právě takovou síť bude velmi užitečné využívat v rámci pozorovacích kampaní, které mohou přinést rozsáhlejší pozorovací materiál pro přesnější či statisticky významnější výpočty. První specializovaná pozorovací kampaň se týkala rojů Geminid (prosinec 2010, na obrázku vpravo) a Quadrantid (leden 2011).
Připojení hvězdárny Valašské Meziříčí
V srpnu 2011 se do sítě CEMENt připojila také hvězdárna ve Valašském Meziříčí. První pozorování, ještě s přenosnou sestavou, proběhlo 10. 8. 2011. Pevné stanoviště bylo zřízeno v listopadu 2012 na plošině jižní budovy hvězdárny. Jedná se tedy o dvě kamery, východní a jižní. Směry jsou zvoleny tak, aby záznamy z kamer doplňovaly další kamerová zařízení na České i Slovenské straně hranice. Kamery jsou umístěny do krytů odolných vlivům počasí, které jsou jinak určeny pro bezpečnostní kamerové systémy. Snímek pevného stanoviště dvojice kamer (jižní a východní) Hvězdárně Valašské Meziříčí je uveden vlevo. Obě kamery jsou součástí pozorovací plošiny, která je přes den využívána pro synoptická pozorování Slunce. I zde byly použity CCTV kamery Watec 902 H2 Ultimate. Dále je zde využíván software Ufo Tools (Ufo Capture, Ufo Analyzer a Ufo Orbit) a převodník videosignálu Dazzle DVC 101.
První expedice
V říjnu 2011 se konala také první expedice za outburstem meteorického roje Drakonid do severní Itálie. Expedice se zúčastnilo 6 pozorovatelů: Roman Piffl, Jakub Koukal, Martin Popek, Jozef Vilagi, Leonard Kornos a Sylvie Gorková. Účastníci expedice se rozdělili na dvě skupiny s pozorovacími stanovišti ve vzdálenosti přibližně 80 km poblíž sídel Bettela a Cavandola. Na stanici Bettela byla umístěna jedna CCTV kamera Watec 902 H2 Ultimate a COK (celooblohová kamera v mobilním provedení), na stanici Cavandola pak byly umístěny CCTV kamery Watec 902 H2 Ultimate (2 ks).
Výsledkem expedice bylo 62 přesných dvou a vícestaničních drah Drakonid a také vizuální křivka aktivity tohoto roje během outburstu (J. Koukal, S. Gorková). Na obrázku vlevo je souhrn přesných drah získaných během outburstu Drakonid 2011 a na obrázku vpravo pak 2D projekce atmosférických drah těchto Drakonid
V souvislosti s touto expedicí započala spolupráce s amatérskou sítí ITMN (Italian Meteor and TLE network) a PFN (Polish Fireball Network).
Nadnárodní síť EDMONd
V listopadu 2011 již pak vznikla nadnárodní síť EDMONd (European viDeo Meteor Observation Network). V této době EDMONd obsahoval CEMeNt, SVMN, HMN, PFN a ITMN.
O jejím dalším růstu zase příště.
Za dodané materiály patří poděkování Jakubu Koukalovi.
Předchozí díl
Videopozorování meteorů a počátky sítě EDMOND