Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Co se děje ve světelném znečištění?

Co se děje ve světelném znečištění?

6.jpg
Přinášíme Vám několik drobných aktualit z dění v oblasti světelného znečištění...

Thingbig
Thingbig
První aktualitou je projekt skupiny mladých lidí s názvem Výzkum a popularizace světelného znečištění, který částkou 90 000 Kč podpořila nadace O2 v programu Think big. Nejnákladnější část projektu realizuje Vojtěch Kohout. Jde o sestavení přesné měřící aparatury k měření jasu oblohy, zejména v cenných přírodních lokalitách, např. národních parcích. Dále bude Martin Mašek a Jan Kondziolka měřit jas oblohy pomocí skymetrů a Paula Parikrupová zjišťovat druhovou skladbu hmyzu u lamp veřejného osvětlení. S výsledky získanými za předešlé období pojede Paula Parikrupová prezentovat na mezinárodní sympozium, které se koná 6. - 8. 10. v Německu v městě Osnabrück. Pokud chcete sledovat sympozium on line, máte možnost na stránkách sympozia.

Další novinkou jsou dva nové letáky, které vydala Česká astronomická společnost. První z nich je tematicky zaměřený na měření pomocí skymeteru. Druhý obecně informuje o světelném znečištění. Výhodou obou je, že jsou optimalizovány pro černobílý tisk. Ke stažení zde - Světelné znečištění (v kostce) a Měříme "tmu" s přístrojem SQM.

Dále chceme připomenout soutěž, kterou Česká astronomická společnost vyhlásila před prázdninami, a to Soutěz o nejlepší studentskou práci na téma světelné znečištění. Do soutěže se může zapojit každý středoškolák, hlavní výhrou je finanční odměna 5 000 Kč.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »