Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Co se děje ve světelném znečištění?

Co se děje ve světelném znečištění?

6.jpg
Přinášíme Vám několik drobných aktualit z dění v oblasti světelného znečištění...

Thingbig
Thingbig
První aktualitou je projekt skupiny mladých lidí s názvem Výzkum a popularizace světelného znečištění, který částkou 90 000 Kč podpořila nadace O2 v programu Think big. Nejnákladnější část projektu realizuje Vojtěch Kohout. Jde o sestavení přesné měřící aparatury k měření jasu oblohy, zejména v cenných přírodních lokalitách, např. národních parcích. Dále bude Martin Mašek a Jan Kondziolka měřit jas oblohy pomocí skymetrů a Paula Parikrupová zjišťovat druhovou skladbu hmyzu u lamp veřejného osvětlení. S výsledky získanými za předešlé období pojede Paula Parikrupová prezentovat na mezinárodní sympozium, které se koná 6. - 8. 10. v Německu v městě Osnabrück. Pokud chcete sledovat sympozium on line, máte možnost na stránkách sympozia.

Další novinkou jsou dva nové letáky, které vydala Česká astronomická společnost. První z nich je tematicky zaměřený na měření pomocí skymeteru. Druhý obecně informuje o světelném znečištění. Výhodou obou je, že jsou optimalizovány pro černobílý tisk. Ke stažení zde - Světelné znečištění (v kostce) a Měříme "tmu" s přístrojem SQM.

Dále chceme připomenout soutěž, kterou Česká astronomická společnost vyhlásila před prázdninami, a to Soutěz o nejlepší studentskou práci na téma světelné znečištění. Do soutěže se může zapojit každý středoškolák, hlavní výhrou je finanční odměna 5 000 Kč.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »