Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Film Kdyby zhasnul svět uspěl na mezinárodní soutěží!

Film Kdyby zhasnul svět uspěl na mezinárodní soutěží!

Kdyby zhasnul svět, snímek z filmu Autor: Žofie Milatová
Kdyby zhasnul svět, snímek z filmu
Autor: Žofie Milatová
Bakalářský film Kdyby zhasnul svět uspěl na mezinárodním ekologickém festivalu TSTTT (Týká se to také tebe) v Uherském Hradišti. Dokument o světelném znečištění a beskydské přírodě byl mezi diváky vyhodnocen jako nejlepší snímek festivalu. Cenu si převzala autorka snímku Bc. Žofie Milatová, absolventka oboru Multimediální techniky přednášeném na Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a nyní studentka filmové školy v Bratislavě. I když bude film soutěžit ještě na mezinárodním ekologickém festivalu EKOFILM v Ostravě, je již nyní ke zhlédnutí na internetu.

Povšimněme si, jak přirozené je dnes pro nás, že v noci není tma. V přírodě už jen stěží narazíme na noční tmu. Tma jako nedostatkové zboží by se mohla stát novodobým kultem přírodní čistoty, který je souzen jen těm, kteří mají to štěstí a mohou žít (nebo aspoň občas přebývat) v rezervacích noční tmy. Ano, pro něco tak triviálního jako je noční tma dnes musíme zřizovat rezervace. A právě o tom je vítězný film Kdyby zhasnul svět.

Autorka filmu Žofie Milatová Autor: Martin Kůs
Autorka filmu Žofie Milatová
Autor: Martin Kůs
Dokumentární film s názvem Kdyby zhasnul svět má dvě roviny. První je o světelném znečištění a druhá o Beskydech, přičemž to vše propojuje vznik Beskydské oblasti tmavé oblohy – něčeho, co bychom mohli nazvat rezervace noční tmy. Dokument je postaven na dvou hlavních protagonistech, dvou zcela odlišných osobnostech, které spojuje společný životní osud – beskydská příroda. Za ochránce světelného znečištění a zakladatele Beskydské oblasti tmavé oblohy vystupuje v hlavní roli dokumentu Jan Kondziolka a za prostého beskydského starousedlíka Eduard Němec, který v dokumentu kontrastuje jako bezstarostný obyvatel umělým nočním světlem nepostižených Beskyd. V dokumentu jsou zmíněny informace o nejzákladnějších dopadech světelného znečištění na přírodu a autorka ponechává na divácích, jak budou tmu a noc při noční procházce lampami osvíceným městem vnímat oni sami.

Autorka filmu Žofie Milatová Autor: Martin Kůs
Autorka filmu Žofie Milatová
Autor: Martin Kůs
„Natáčení začalo v létě 2012 a s pauzami trvalo do vyhlášení Beskydské oblasti tmavé oblohy v březnu následujícího roku,“ říká autorka dokumentu Žofie Milatová. Největší část materiálů byla natočena v letním období, kdy vznikaly hlavně podklady k zobrazení Beskyd. Snímala se časosběrná videa, navštěvovali se lidé žijící v Beskydech, ale rovněž probíhalo natáčení světelného znečištění ve městech. „S Honzou Kondziolkou i Eduardem Němcem jsem strávila několik dní. Časosběrným videím ale bylo potřeba věnovat více času. Úkazy, které nám příroda nabízí, bylo potřeba sledovat, místa na snímání fotografií vyhledávat a poté čekat, až se nasnímá jejich potřebný počet. V zimním období roku 2012 se natáčela podstatná část ke světelnému znečištění. Na jaře 2013 jsem pak dokumentovala průběh založení Beskydské oblasti tmavé oblohy,“ popisuje průběh natáčení Žofie.

Beskydy se 4. března 2013 staly druhou oblastí v České republice, která zachovává temnou noční oblohu. Beskydská oblast tmavé oblohy vznikla prostřednictvím memoranda obcí a institucí z podnětu aktivisty Jana Kondziolky.

Video ve festivalové verzi

Databázový záznam

Výsledky festivalu TSTTT

Autor: Martin Kůs




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »