Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Hvězdy jsou nejjasnější v Antarktidě

Hvězdy jsou nejjasnější v Antarktidě

píprava pro stavbu dalekohledu v Antarktidi
píprava pro stavbu dalekohledu v Antarktidi
Vyvýšená náhorní plošina, téměř bezvětrná, v centrální oblasti Antarktidy, je na Zemi nejlepším místem pro pozorování hvězd. Svědčí o tom výsledky malého automatického dalekohledu. Výsledky jsou tak skvělé, že toto místa by mohlo být nejlepším pro nové dalekohledy, navržené pro hledání života na jiných planetách.

Snímky získané z astronomické testovací stanice Dome C (75° j.z.š., 3.260 m n. m. a 1.600 km od jižního pólu), jsou 3krát ostřejší a 6krát jasnější než ty nejlepší observatoře ve středních šířkách, včetně Havajských ostrovů a Chile. Některé jsou srovnatelné i s obrázky z HST. Australský tým od března do května 2004 sledoval dalekohledem o průměru 85 mm 4 jasné hvězdy. "Chvění" způsobené turbulencí atmosféry činilo jen 0,27 obloukové vteřiny, při výborných pozorovacích podmínkách pouze 0,07", ve srovnání s 0,5 až 1,0" z nejlepších pozemských dalekohledů.

"Dá se předpokládat, že především stanice Dome C by mohla být fantastickým místem pro pozorování hvězd," řekl Michael Ashley z univerzity v Novém Jižním Walesu (Austrálie). "V místě s polárními nocemi by ale tato měření byla velmi náročná a deprimující."

Výsledky jsou "extrémně vzrušující", říká James Lloyd, profesor astronomie Cornellovy univerzity (USA). "Dome C by byl dokonalým místem pro "extrémně velký dalekohled" o průměru 30 metrů a více. Ale i dalekohled o průměru 2 m by byl schopen dělat snímky srovnatelné s Hubblem."

Zdroj: www.newscientist.com
Převzato:Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »