Dřevený kostelík na GruňiV květnu letošního roku se na Gruňi v Beskydech konala úvodní konference k založení Beskydské oblasti tmavé oblohy. Přípravy probíhají, vyhlášení je plánováno na jaro příštího roku, ale už teď se můžete na přípravách podílet i vy.
Chceme, aby Beskydská oblast tmavé oblohy měla svého patrona, prezidenta či krále. Prostě známou osobnost, která si vezme tuto myšlenku za svou, bude ji veřejně podporovat a bude se alespoň nepravidelně účastnit pořádaných akcí. Je jedno, zda to bude muž nebo žena, místní či přespolní. Příkladem osobnosti může být slovenský kosmonaut Ivan Bella, který si vzal za svou myšlenku Parku tmavej oblohy Poloniny a na své uniformě nosí jeho nášivku.
ThingbigSvé návrhy můžete přidávat do ankety na facebookové stránce Chci zase vidět nebe plné hvězd. Ti, kteří nepropadli fenoménu facebooku mohou svůj návrh poslat na email kondziolkajan(zavináč)seznam.cz a následně bude doplněn do hlasování.
Projekt Beskydské oblasti tmavé oblohy iniciovali a připravují mladí lidé podpořeni nadací O2 z programu Think big. Zároveň se v rámci projektu věnují výzkumu, popularizaci a z nejbližších připravovaných akcí se můžete těšit na program Evropské noci vědců na Gruňi.
Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu