Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Neinzerujte na billboardech, kde už se někdo zabil
redakce Vytisknout článek

Neinzerujte na billboardech, kde už se někdo zabil

inzerce_na_billboardech_uvod.jpg
Obecně prospěšná organizace Acta non verba (ANV) oslovila dopravní policii a Astronomický ústav Akademie věd, aby jí pomohly identifikovat nejnebezpečnější a nejvíce obtěžující billboardy. Vznikl tak návod pro inzerenty, čemu se vyhnout při zadávání tohoto druhu reklamy.

Tisková zpráva ACTA NON VERBA, o.p.s. a České astronomické společnosti ze 4. 7. 2012.

Na známé odpůrce billboardů sdružené v neziskovce ANV se obrací řada firem s žádostí o radu, čemu se mají při tomto druhu inzerce zejména vyhnout. ANV ve spolupráci s dopravními policisty a astronomy zformulovala několik základních doporučení. Radí neinzerovat u dálnic, rychlostních silnic a silnic s maximální povolenou rychlostí přesahující 70 km/h. Zároveň je podle ANV vhodné nevyužívat velkoformátových poutačů s plochou nad 20 m2 a LED obrazovek, vyhnout se billboardům v blízkosti křižovatek, přechodů pro chodce, dopravních značek a semaforů. Za obzvlášť nebezpečné ANV považuje billboardy v protisměru a na mostech. ANV formulovala i doporučení proti přílišnému obtěžování světlem a světelnému znečištění od billboardů. Pokud je reklamní plocha osvětlena, má tomu být směrem shora dolů, bez zbytečných světelných přesahů, a v noci, v době kdy utichne ruch v ulicích, by osvětlení mělo být vypnuto.

ANV také apeluje na inzerenty, aby se vyhnuli billboardům, kde už se někdo zabil. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale mnohé tyto reklamní plochy, které byly příčinou vážné dopravní nehody, stále stojí. Včetně těch, které zabíjely. Příkladem je billboard na 57. kilometru dálnice D5. V listopadu 2008 tam ve směru na Prahu uhýbal Ford Focus rychlejšímu Renaultu. Přitom dostal smyk a vyletěl ze silnice přímo do billboardu. Řidič zemřel při převozu do nemocnice. Přestože ANV vyzval majitele, aby billboard odstranil, je tento stále na místě. Co si o tom asi myslí pozůstalí, je nasnadě.

Plukovník Jindřich Rybka, šéf dopravní police v Jihomoravském kraji, komentuje novou kampaň ANV: "Dopravní policie jen málokdy vydá souhlasné stanovisko ke stavbě nového billboardu, ale stavební úřady náš nesouhlas prostě ignorují a my pak vidíme, jaké to má následky. I proto jsme ANV rádi pomohli s formulací doporučení pro billboardové inzerenty."

Doporučení ANV se týkají i světelného znečištění, jež billboardy způsobují. Ani známý astrofyzik Jiří Grygar nemá z přesvětlených billboardů radost: "Z hvězdárny v Ondřejově je vidět několik silných zdrojů světelného znečištění - osvětlení dálničního přivaděče, benzínová pumpa, skladový areál. Jedním z nejsilnějších je ale špatně osvětlený reklamní billboard. Někdo nepřemýšlel a nasvítil ho zespoda s velkým přesahem do oblohy. Billboardy přidávají do noci enormní množství světla, a to kazí prostředí pro zdravý spánek lidí i přírody a ‚bere‘ nám to hvězdnou oblohu." Předseda odborné skupiny pro problematiku světelného znečištění České astronomické společnosti Pavel Suchan dodává: "Stačilo by opravdu málo - začít svítit účelně, shora dolů, a jen tak, jak je to potřeba. Elektřinu vysvícenou do nebe už nebude muset nikdo platit a do noci se nám zase vrátí kousek tmy, která je stále vzácnější."

Ředitel ANV Vojtěch Razima to komentuje: "Aby nedošlo k mýlce, my si stále myslíme, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemáme rádi. Ale účinnost zákona, který velkou část billboardů zakáže, nastane až za pět let. Nechtěli jsme čekat s rukama v klíně, a tak jsme pro firmy, které to se společenskou odpovědností myslí vážně, připravili návod jak se vyhnout těm nejnebezpečnějším a nejotravnějším."

Podrobnosti naleznete v kauze Když už inzerujete na billboardech...


Ing. Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s.
mobil: 602 547 235
e-mail: vojtech.razima@kverulnat.org

plk. Ing. Jindřich Rybka BA, vedoucí odboru služby dopravní police Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje mobil: 602 743 713
telefon: 974 621 250
e-mail: dopravnipoliciejm@mvcr.cz

RNDr. Jiří Grygar, CSc., astrofyzik, čestný předseda České astronomické společnosti
e-mail: grygar@fzu.cz

Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, předseda Odborné skupiny pro problematiku světelného znečištění České astronomické společnosti
mobil: 737 322 815
e-mail: suchan@astro.cz
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Tisková zpráva


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »