Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Neinzerujte na billboardech, kde už se někdo zabil
redakce Vytisknout článek

Neinzerujte na billboardech, kde už se někdo zabil

inzerce_na_billboardech_uvod.jpg
Obecně prospěšná organizace Acta non verba (ANV) oslovila dopravní policii a Astronomický ústav Akademie věd, aby jí pomohly identifikovat nejnebezpečnější a nejvíce obtěžující billboardy. Vznikl tak návod pro inzerenty, čemu se vyhnout při zadávání tohoto druhu reklamy.

Tisková zpráva ACTA NON VERBA, o.p.s. a České astronomické společnosti ze 4. 7. 2012.

Na známé odpůrce billboardů sdružené v neziskovce ANV se obrací řada firem s žádostí o radu, čemu se mají při tomto druhu inzerce zejména vyhnout. ANV ve spolupráci s dopravními policisty a astronomy zformulovala několik základních doporučení. Radí neinzerovat u dálnic, rychlostních silnic a silnic s maximální povolenou rychlostí přesahující 70 km/h. Zároveň je podle ANV vhodné nevyužívat velkoformátových poutačů s plochou nad 20 m2 a LED obrazovek, vyhnout se billboardům v blízkosti křižovatek, přechodů pro chodce, dopravních značek a semaforů. Za obzvlášť nebezpečné ANV považuje billboardy v protisměru a na mostech. ANV formulovala i doporučení proti přílišnému obtěžování světlem a světelnému znečištění od billboardů. Pokud je reklamní plocha osvětlena, má tomu být směrem shora dolů, bez zbytečných světelných přesahů, a v noci, v době kdy utichne ruch v ulicích, by osvětlení mělo být vypnuto.

ANV také apeluje na inzerenty, aby se vyhnuli billboardům, kde už se někdo zabil. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale mnohé tyto reklamní plochy, které byly příčinou vážné dopravní nehody, stále stojí. Včetně těch, které zabíjely. Příkladem je billboard na 57. kilometru dálnice D5. V listopadu 2008 tam ve směru na Prahu uhýbal Ford Focus rychlejšímu Renaultu. Přitom dostal smyk a vyletěl ze silnice přímo do billboardu. Řidič zemřel při převozu do nemocnice. Přestože ANV vyzval majitele, aby billboard odstranil, je tento stále na místě. Co si o tom asi myslí pozůstalí, je nasnadě.

Plukovník Jindřich Rybka, šéf dopravní police v Jihomoravském kraji, komentuje novou kampaň ANV: "Dopravní policie jen málokdy vydá souhlasné stanovisko ke stavbě nového billboardu, ale stavební úřady náš nesouhlas prostě ignorují a my pak vidíme, jaké to má následky. I proto jsme ANV rádi pomohli s formulací doporučení pro billboardové inzerenty."

Doporučení ANV se týkají i světelného znečištění, jež billboardy způsobují. Ani známý astrofyzik Jiří Grygar nemá z přesvětlených billboardů radost: "Z hvězdárny v Ondřejově je vidět několik silných zdrojů světelného znečištění - osvětlení dálničního přivaděče, benzínová pumpa, skladový areál. Jedním z nejsilnějších je ale špatně osvětlený reklamní billboard. Někdo nepřemýšlel a nasvítil ho zespoda s velkým přesahem do oblohy. Billboardy přidávají do noci enormní množství světla, a to kazí prostředí pro zdravý spánek lidí i přírody a ‚bere‘ nám to hvězdnou oblohu." Předseda odborné skupiny pro problematiku světelného znečištění České astronomické společnosti Pavel Suchan dodává: "Stačilo by opravdu málo - začít svítit účelně, shora dolů, a jen tak, jak je to potřeba. Elektřinu vysvícenou do nebe už nebude muset nikdo platit a do noci se nám zase vrátí kousek tmy, která je stále vzácnější."

Ředitel ANV Vojtěch Razima to komentuje: "Aby nedošlo k mýlce, my si stále myslíme, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemáme rádi. Ale účinnost zákona, který velkou část billboardů zakáže, nastane až za pět let. Nechtěli jsme čekat s rukama v klíně, a tak jsme pro firmy, které to se společenskou odpovědností myslí vážně, připravili návod jak se vyhnout těm nejnebezpečnějším a nejotravnějším."

Podrobnosti naleznete v kauze Když už inzerujete na billboardech...


Ing. Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s.
mobil: 602 547 235
e-mail: vojtech.razima@kverulnat.org

plk. Ing. Jindřich Rybka BA, vedoucí odboru služby dopravní police Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje mobil: 602 743 713
telefon: 974 621 250
e-mail: dopravnipoliciejm@mvcr.cz

RNDr. Jiří Grygar, CSc., astrofyzik, čestný předseda České astronomické společnosti
e-mail: grygar@fzu.cz

Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, předseda Odborné skupiny pro problematiku světelného znečištění České astronomické společnosti
mobil: 737 322 815
e-mail: suchan@astro.cz
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Tisková zpráva


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »