Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Simulátor světelného znečištění

Simulátor světelného znečištění

Špatné lampy přezáří hvězdy a oslní lidi
Špatné lampy přezáří hvězdy a oslní lidi
Na internetu je dostupný jednoduchý simulátor světelného znečištění Britské astronomické společnosti. Ve flashové aplikaci je možno přidávat různý počet lamp kliknutím do místa, kde má být lampa umístěna, posunovat lampy a měnit jejich typ. Na vlastní oči pak uvidíte, jaký vliv má zvolený typ lampy na kvalitu noční oblohy.

Stále se zhoršující stav noční oblohy vyburcoval lidi i ve Velké Británii. Také tam se diskutuje nad dopravními nehodami způsobenými oslněním řidičů nebo nad vlivem nočního světla na rakovinové bujení lidských buněk. Podle odhadů mrhá Velká Británie vlivem špatného osvětlení každý rok 1 miliardu euro a jen 10 % obyvatel má vůbec šanci vidět krásy noční oblohy. V Británii si problém začíná uvědomovat i politická sféra. Nedávno svou podporu snaze o zachování temné oblohy vyjádřilo i národní shromáždění ve Walesu (obdoba parlamentu).

Při tom stačí postavit místo současných lamp lampy jiné a situace se v mnohém zlepší. Aby každý pochopil rozdíl mezi "špatnou" a "dobrou" lampou, vytvořil Dan Nixon interaktivní simulátor světelného znečištění. Flashová aplikace graficky ukazuje, jak pouliční osvětlení ovlivňuje své okolí a jak různé druhy lamp působí různou úroveň světelného znečištění.

Simulátor umožňuje umístit libovolný počet lamp kamkoli na snímek ulice s domem, velkým stromem a astronomem. Podle počtu a kvality lamp pak jsou hvězdy na obloze i s Měsícem viditelné dobře nebo špatně. Jednoduché rozhraní umožňuje kliknutím myši umístit lampu v libovolné výšce nad úrovní krajiny a měnit mezi třemi druhy lamp, resp. stínítek. Simulátor pak věrně zobrazuje, co se s oblohou děje.

Návod:

  • Kliknutí - umístí se "špatná" lampa do místa kliknutí
  • "Chycením a táhnutím" zdroje světla v lampě, lze lampu libovolně posouvat
  • Kliknutím na lampu se přepne kulová (špatná) lampa na polokulovou (stále nedostatečná) a dalším kliknutím na plně cloněnou (dobrá).

Porovnání ze simulátoru:

Špatně osvětlená ulice

Dobře osvětlená ulice

Podle rozlišení monitoru lze vybrat ze tří rozměrů simulace. small (1024x768), medium (1280x1024), large (1600x1200).

Odkaz na simulátor Britské astronomické společnosti




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »