Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Světelné znečištění - téma pro studenty

Světelné znečištění - téma pro studenty

Zajímá vás co to kolem lítá? Zjistěte v rámci SOČ druhovou skladbu poletujícího hmyzu...
Zajímá vás co to kolem lítá? Zjistěte v rámci SOČ druhovou skladbu poletujícího hmyzu...

Chcete si letos "šplhnout" u svého fyzikáře, učitele biologie či zdravovědy a přitom udělat něco užitečného? Středoškolská odborná činnost neboli známá SOČka je tu pro vás! Že nevíte téma? I s tím vám pomůžeme…

Světelné znečištění je stále se rozrůstajícím problémem a přitom se o něm a jeho spojitostech ví stále tak málo. To je prostor pro Vás, středoškoláky, abyste pomocí jednoduchých projektů dokázali některé spojitosti, o kterých se tuší, že existují, ale ještě nikdo se jimi seriozně nezabýval.

Co budu dělat?

V rámci SOČ studenti řeší projekty od těch nejjednodušších, po některé, které si mnohdy troufnou konkurovat i vysokoškolským. Soutěží se v 18 oborech, mezi nimi může se světelným znečištěním souviset například biologie, zdravotnictví, ochrana a tvorba životního prostředí, nebo fyzika. Pokud nepřijdete s vlastním tématem, ale přesto máte chuť pomoci a něco dělat, i s tím vám pomůžeme - témat je dostatek. Můžete zkoumat například lákání hmyzu na noční osvětlení, jste-li spíše zdravotnicky zaměřeni, můžete například měřit fyziologické funkce při spánku. Inspirací vám může být práce Tomáše Lázny z Prostějova, který v loňském roce vyhrál v oboru fyzika s prací Měření světelného znečištění v Prostějově.

Pokud vás téma zaujalo, ozvěte se na mail kondziolkajan(zavináč)seznam.cz. Chcete-li se dozvědět více o tom co je SOČka, navštivte její stránky.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »