Tisková konference dvou ministerstev o snižování světelného znečištění
Tisková konference ke světelnému znečištění 25. 7. 2018 Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Občanům, přírodě, energetikům i milovníkům hvězdné oblohy dnes svitla naděje. Společná tisková konference Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí za účasti ministrů obou rezortů otevřela cestu k omezování světelného znečištění.
Byl představen společný postup Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu v dotacích na veřejná osvětlení nového typu.
Mapa světelného znečištění v České republice (převzato z Falchi et al. 2016). Světle modré oblasti jsou místa s nejnižší mírou světelného znečištění v České republice. Nejvíce světla je pak v okolí velkých měst a aglomerací. Tmavě modré, šedé a černé oblasti se u náš již nenacházejí. Autor: Martin Mašek, Fabio FalchiMísto zákona a zákazů budou dobrá řešení veřejného osvětlení finančně podpořena státem. Skončilo období pochybností a sporů, po prověření technických možností nyní stát určuje směr, v souladu s nejnovějšími poznatky a ve prospěch občanů i přírody. Máme radost a oceňujeme postup obou ministerstev.
Do veřejného prostoru se dnes dostaly parametry, které vláda začne hájit: svícení pouze do dolního poloprostoru, snížení teploty chromatičnosti aneb dost bylo studených ostrých bílých LEDek (které více přispívají k jasu oblohy a také více škodí přírodě a více poškozují lidské zdraví a na které si občané často stěžují) a také regulace příkonu v průběhu noci.
Je to viditelný výsledek již více jak roční práce mezirezortní pracovní skupiny vedené Ministerstvem životního prostředí.
Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek
„Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma
Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry