Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  10. vesmírný týden 2020

10. vesmírný týden 2020

Mapa oblohy 4. března 2020 v 19:00 SEČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2020. Měsíc bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno postupně uvidíme Mars, Jupiter a Saturn. SpaceX pokročila v testovací výrobě Starship, došlo však k protržení. Proběhlo testovací spojení „tankovací družice“ s geostacionární. Před 70 lety se narodila americká astronomka Jean Mueller(ová), která pracovala na Mt. Palomaru a je objevitelkou mnoha planetek a komet.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti v pondělí 2. března ve 20:57 SEČ. 6. března prochází těsně kolem Jesliček, které však přesvítí.

Planety:
Venuše (−4,2 mag) je vidět večer vysoko na obloze jako zářivá hvězda – Večernice. Ráno je vidět Mars (1,3 mag), Jupiter (−1,9 mag) a Saturn (0,6 mag). Všechny planety jsou však za svítání jen velmi nízko nad jihovýchodem.

Aktivita Slunce je velmi velmi nízká. Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika

SpaceX opět o něco pokročila v testovací výrobě rakety Starship. V posledních týdnech se testovaly způsoby svařování nádrží a nakonec byl postaven prototyp SN1, který ovšem při testu tlakování explodoval. Zatím není přesně jasné, co bylo příčinou. Další vývoj bude tedy směřovat ke konstrukci prototypu SN2 a pokud se SpaceX z předchozích nedokonalostí poučí, možná se tento podaří osadit i motory Raptor, které se intenzivně testují na základně McGregor v Texasu.

V minulém týdnu bylo oznámeno, že zkušební tankovací družice MEV-1 se úspěšně spojila s družicí Intelsat 901. MEV je zkratka pro Mission Extension Vehicle, tedy zařízení umožňující prodloužení mise. Smyslem je vysílat na geostacionární dráhu tankovací družice, které prodlouží životnost zdejších telekomunikačních družic. Podobně také Intelsatu 901 by už letos došlo palivo a tak bude moci fungovat déle. Na celé operaci spojení těchto družic je prý unikátní, že nebylo dopředu plánováno.

Na ostrově Kodiak se chystá start nové rakety Astra Rocket v3.0 s družicemi programu DARPA Launch Challenge 1. Předchozí plánované termíny startu odsunulo počasí. Nyní se plánuje letět v neděli 1. 3. ve 21:30 SEČ.

V týdnu očekáváme ještě tři starty.
Z indické Šríharikoty má 5. března ve 13:13 SEČ startovat raketa GSLV Mk.2 s geostacionární družicí GISAT-1.
Z jihoamerického Kourou má startovat 6. března ve 2:33 raketa Sojuz 2-1B s urychlovacím stupněm Fregat-M a družicí Falcon Eye 2. Družice Spojených arabských emirátů s číslem 1 skončila v oceánu po selhání rakety Vega a tak byl v rámci urychlení zvolen start na Sojuzu. Vega se vrátí do provozu koncem března.
7. března v 5:50 SEČ je z kosmodromu na mysu Canaveral v plánu start rakety Falcon 9 s nákladní lodí Dragon (mise CRS-20 k ISS).

Výročí

5. března 1950 (70 let) se narodila americká astronomka Jean Mueller(ová). Na Mount Palomaru se stala první ženou u 1,22m schmidtovy komory Samuela Oschina. Díky tomu najdeme její jméno u sedmi periodických z celkem 15 komet (120P, 131P, 136P, 149P, 173P a 190P/Mueller a ještě 188P/LINEAR-Mueller). Je také objevitelkou mnoha planetek a supernov. Byla také první ženou, která mohla ovládat 2,5 metrový dalekohled na Mt. Wilsonu a byla také poslední, kdo vyjímal fotografickou desku z historické Schmidtovy komory na Mt. Palomaru, kde se pořizovaly slavné přehlídky oblohy (do roku 2000).

Výhled na příští týden 

  • Velký úplněk (téměř superúplněk)
  • Výročí: Pioneer 5
  • Výročí: Simon Newcomb
  • Výročí: Percival Lowell
  • Výročí: Saturnův měsíc Calypso
  • Výročí: Giovanni Schiaparelli

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v březnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden, Jean Mueller


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »