Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  11. vesmírný týden 2012

11. vesmírný týden 2012

Mapa oblohy 14. března 2012. Data: Stellarium
Mapa oblohy 14. března 2012. Data: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3.

Měsíc je kolem poslední čtvrti. Večerní obloze dominuje blízké setkání Venuše a Jupiteru na západě. Mars je viditelný celou noc, Saturn slušně již před půlnocí. ISS přeletuje ve vhodné konstelaci přes Slunce. Opět se můžete zapojit do Globe at Night. Jedno z nejjasnějších těles za dráhou Neptunu, trpasličí planeta Makemake je v opozici.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 14. března ve 20:00 SEČ.

Obloha:

Měsíc bude v poslední čtvrti ve čtvrtek 15. března.

 

Planety:

Venuše (-4,3 mag) se přesunula do souhvězdí Berana a potkává se zde na tři stupně daleko s Jupiterem. Pravděpodobně se tak může stát, že se zvýší počet telefonátů od známých nebo na hvězdárny, co že je to vidět nad západem? Venuše má totiž velmi dobré pozorovací podmínky a ještě za tmy je velmi vysoko a tím pádem i Jupiter poblíž dobře vynikne. Při pohledu do dalekohledu jeví Venuše fázi jakoby "Měsíce" v první čtvrti. Kotouček má velikost přibližně 21 úhlových vteřin.

Jupiter (-2,1 mag) je hezkým slabším dvojčetem Venuše. Stále můžeme pozorovat řadu detailů v jeho atmosféře, pokud je klidný vzduch. V týdnu však nebude moc vhodných příležitostí na pozorování přechodů GRS (Velké červené skvrny) nebo úkazů jupiterových měsíců. GRS přechází vhodně přes střed kotoučku planety ve čtvrtek 15. 3. v 19:12 a v sobotu 17. 3. ve 20:50 SEČ. Na čtvrtek 15. března připadá také přechod Ganymédu 19:29-21:41 SEČ. V pátek 16. 3. ve 20:39 začíná zákryt Ió. V sobotu 17. 3. přechází přes planetu měsíc Ió (17:59-20:10) a jeho stín (18:55-21:04).

Mars (-1,1 mag) má ideální podmínky viditelnosti. Posunuje se pomalu v souhvězdí Lva. V pátek 16. března se bude nacházet jen 7 úhlových minut od galaxie M 96 (nejjasnější člen skupiny) a postupně o víkendu celé "druhé trio" projde. Kotouček je velký téměř 14" a na jeho povrchu lze spatřit některé zajímavé detaily. Nejlépe je vidět bílá polární čepička, ale povedné záběry českých i slovenských astrofotografů zachytily také oblaka kolem hory Mons Olympus a mnohé tmavé a světlé albedové útvary.

Saturn (0,4 mag) v souhvězdí Panny sice kulminuje 30° nad jihem až ve dvě ráno, ale dobře viditelných je již před půlnocí. Nádherně rozevřené prstence a jiné detaily si můžete vychutnat na 18" velkém kotoučku, nebo pěkných fotografiích z minulého týdne.

Slunce výrazně zvýšilo svoji aktivitu. Za všechno může hlavně aktivní oblast NOAA 11 429. Napsáno toho bylo o ní hodně na našem serveru i jinde. Vzhledem k tomu, že v tomto týdnu prochází v západní části viditelné polokoule, mohly by další velmi silné erupce být pro Zemi zajímavé, ale zatím je pravděpodobnější, že se již aktivita v této oblasti spíše sníží. Jak se skvrny na slunečním povrchu vyvíjí můžete sledovat na aktuálním snímku z SDO. Aktivitu a případné zvýšení šance vidět polární záři sledujte na "aurora monitoru" Astro.cz.

Přelety ISS nejsou nyní pozorovatelné. Z přeletů přes sluneční disk připadají do úvahy dva. Ve čtvrtek a v neděli. Pás přeletu prochází ve čtvrtek přibližně ve 12:13 od Teplic přes Nymburk ke Zlínu. Tento přelet má trvání jen 0,8 sekundy, ale zato ISS bude hodně veliká (úhlově skoro 50"). V neděli připadá pás přeletu na čas přibližně v 10:59 a prochází zhruba od Karlových Varů přes Pelhřimov k Břeclavi. Stačí tedy použít vhodnou metodu pozorování Slunce (astrosolar fólie či jiný bezpečný filtr) a na chvilku se nám tam mihne větší moucha (stanice ISS). Takto krátký přelet se vyplatí asi spíše fotografovat pro zachycení co nejvíce detailů. Zkušený pozorovatel zachytí detaily, jako jsou solární panely, nebo jednotlivé moduly.

Podrobněji si můžete přelety různých družic, záblesky a jiné zajímavosti vyjíždět na serveru Calsky.com. Odtud jsou vzaty i předpovědi přeletů ISS přes Slunce.

Globe at Night: pokud jste ještě nepřispěli svým pozorováním do kampaně, máte tento týden další ideální příležitost. Jak na to?

Poloha Makemake v 11. týdnu, podklady: Cartes du Ciel
Poloha Makemake v 11. týdnu, podklady: Cartes du Ciel
Makemake je v opozici. Jestliže jste už někdy vyhledávali Pluto, pak máte nyní další podobnou výzvu. Makemake je po něm druhé nejjasnější transneptunické těleso. Má hodně vysokou odrazivost a proto je relativně jasné (16,8 mag). Předpokládá se, že by to mohlo být způsobeno tím, že v přísluní má tento Plutoid kolem řídkou atmosféru, podobně jako nyní Pluto a v odsluní pak vše zmrzne na led, který dobře odráží sluneční záření. Více si o Makemake přečtěte v encyklopedii Astronomia. Mapka k vyhledání je uvedena vlevo nebo v bílé verzi k tisku pod odkazem. Fotograficky by to mohlo být snadno detekovatelné těleso i pro amatéry, přestože její vzdálenost od nás je 51,4 AU!

Kosmonautika:

 • Kabina nově připravované lodi Orion provedla testovací sestup na padácích. Zkušební start rakety s lodí Orion do vesmíru byl stanoven na rok 2014.
   
 • Americký vojenský automatický raketoplán už strávil rok na orbitě. X-37B odstartoval na raketě Atlas 5 loni 5. března. Raketoplán má rozměry cca 10 x 4,5 metru a v nákladovém prostoru vystaveném vesmírnému prostředí probíhají tajné experimenty, které budou následně dopraveny na Zemi. Klíčový je test samotného plavidla, který byl loni v listopadu prodloužen na více než jeden rok.
   
 • 16. února 2012 se povedl parádní úlovek kameře HiRISE na palubě sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Zachytila krásného prachového ďábla v akci. Jeho výška dosahovala přibližně 800 metrů a zachycen byl nad pláněmi Amazonis na severní polokouli Marsu. Narozdíl od tornáda, prachový vír vzniká za pěkného slunečného dne, když vzniknou silné výstupné proudy působením slunečního záření.
   
 • Na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě se potkaly raketoplány Atlantis a Discovery. Druhý jmenovaný je již pomalu připraven k dubnovému letu na hřbetu Boeingu 747 do Washingtonu, kde bude umístěn ve Smithsonian National Air and Space Museum.
   

Výročí

 • 17. března 2002 (10 let) odstartovala na svou misi dvojice satelitů GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment). Jak z názvu vyplývá, jejich úkolem bylo měřit odchylky gravitačního pole Země a studovat rozložení vody na Zemi. Měření drobných odchylek gravitačního pole vede k přesnému popisu tvaru Země a k pochopení vnitřní stavby planety. Družice dále přináší poznatky o změnách v klimatu, o rozložení ledovců apod.
   

Výhled na příští týden:

 • Jaro začne 20. března
 • startuje ATV-3
 • start STS-3 Columbia (30 let)
 • výročí narození Wernher von Braun
 • Nicolas Louis de La Caille (250 let od úmrtí)

Mapa oblohy v březnu s úkazy a zajímavostmi ke stažení v PDF
Mapa oblohy online a ještě jedna Hvězdná mapa online.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden, GRACE


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1, Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »