Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  14. vesmírný týden 2018

14. vesmírný týden 2018

Mapa oblohy 4. dubna 2018 ve 21:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 2. 4. do 8. 4. 2018. Měsíc je mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nad západem jasná Venuše. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno nejlépe Mars a Saturn, které se tento týden potkávají ve Střelci. Zanikne čínská stanice Nebeský palác 1. Všechny plánované starty byly úspěšné a další nás čeká již v pondělí z Floridy a ve čtvrtek z Francouzské Guayány. Před 50. lety proběhl nepilotovaný test Apolla.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti v neděli 8. dubna v 9:18 SELČ.

Planety:
Venuše (−3,9 mag) je po západu Slunce snadno viditelná nad západním obzorem.
V druhé polovině noci stoupá na oblohu planeta Jupiter (−2,3 mag), nad jihem je kolem 3. hodiny letního času. Později se objevují také Mars (0,5 mag) a Saturn (0,5 mag). Obě planety budou nyní v konjunkci a to nízko ve Střelci. Mars prochází kolem M 22.
Úkazy Jupiterových měsíců: 2. dubna v 1:04 končí zákryt Ió. 4. dubna nastává přechod Európy a jejího stínu. Stín přechází v 0:26 – 2:41, měsíc 2:02 – 4:10. V neděli 8. dubna pak přechází Ió. Stín měsíce od 2:52 do 5:02, měsíc 3:35 – 5:43.
Velká červená skvrna (GRS) bude poblíž středu kotoučku 3. dubna ve 3:50 SELČ, 5. 4. v 5:30, 6. 4. v 1:20 a 8. 4. ve 2:55.

Aktivita Slunce je nízká. Na povrchu je jedna aktivní oblast a došlo zde i k nějakým velmi slabým erupcím. Aktuální pohled na Slunce nabízí družicová observatoř SDO.

Setkání Marsu se Saturnem
Jak už víme, ráno jsou nízko ve Střelci dvě stejně jasné planety. Mars je trochu níže a prochází kolem kulové hvězdokupy M 22. Jižně od obou planet je seskupení hvězd, kterému se přezdívá „čajová konvice“. Optimální doba k pozorování nastává už kolem 5. hodiny ranní, kdy jsou obě planety asi 15° vysoko a téměř nad jihem. Měsíc v poslední čtvrti pak obě planety navštíví během víkendových dnů 7. a 8. dubna. Setkání ranních planet se věnuje poslední díl pořadu Noční obloha.

Kosmonautika

Očekávaný konec čínské orbitální stanice Tiangong 1 se přiblížil. Zánik nebeského paláce je nyní očekáván v noci z neděle na pondělí. Přibližný odhad je v době vydání článku 2. 4. ve 2:47 hod letního středoevropského času ale s chybou až 3 hodiny na obě strany. Předpověď zániku a polohu stanice zobrazují různé weby, například n2yo.com, nebo saftlare.com.

Místa, kde má přelétat Tiangong 1 v době zániku Autor: Joint Space Operations Center
Místa, kde má přelétat Tiangong 1 v době zániku
Autor: Joint Space Operations Center

Zatímco jeden Falcon 9 letěl v pátek s deseti družicemi Iridium NEXT, další raketa Falcon 9 už se chystá ke startu na Floridě. Půjde o misi CRS-14 s lodí Dragon k ISS a start má proběhnout už v pondělí 2. dubna ve 22:30 našeho času. Komentář k misi přinese Kosmonautix.cz.

Starty 29. 3. 2018 Autor: Twitter
Starty 29. 3. 2018
Autor: Twitter
29. 3. proběhly hned tři starty raket, jak je vidět i přiloženém obrázku. Vlevo je indický, uprostřed čínský a vpravo ruský start. Dole vidíme atmosférický úkaz po startu rakety z Plesecku. Zajímavé je také, že na pravém obrázku je raketa Sojuz bez typických postranních urychlovacích bloků. Motor centrálního stupně RD-108 je zde však nahrazen modifikovaným motorem NK-33. Ten měl původně létat na vylepšené sovětské lunární raketě N1, nakonec se ale letů nedočkal a poté, co byla část motorů prodána do USA, dočkal se po úpravách letu až na raketě Antares v roce 2013. Kvůli výrobním chybám turbočerpadel však došlo k explozi a Antares dnes létá s ruskými RD-181. Raketa Sojuz 2-1V je tedy jediná, která využívá motor NK-33. Odlehčená verze Sojuzu má nosnost asi 2,3 tuny na nízkou oběžnou dráhu.

Ve čtvrtek 5. dubna ve 23:34 SELČ je v plánu start rakety Ariane 5 s dvěma družicemi Superbird-8 (DSN-1) a Hylas 4.

Výročí

  • 2. dubna 1963 (55 let) odstartovala k Měsíci sovětská sonda Luna 4. Narozdíl od předchozích byla určena k přistání na povrchu. Start i let k Měsíci probíhaly dobře, ale nepovedlo se sondu navést přesně a tak Měsíc jen minula ve vzdálenosti asi 8 tisíc km a dostala se postupně na dráhu kolem Slunce, kde je dodnes.
  • 3. dubna 1973 (45 let) odstartovala sovětská orbitální stanice Saljut 2. V rámci programu Saljut byly takto nazývány jednak civilní verze a pak také vojenské typu Almaz. Právě Saljut 2 byl vojenskou verzí a tak název Saljut 2 byl jen bezvadné krytí. Stanice však nevydržela na dráze, jak bylo plánováno. Zanikla po 55 dnech.
  • 4. dubna 1968 (50 let) startovalo na testovací misi Apollo 6. Po tragédii Apolla 1 bylo třeba provést řadu vylepšení, otestovat kosmickou loď, lunární modul i raketu. Toto byl jeden z prvních testů. Raketa Saturn V měla vynést loď bez posádky o přibližně 80 % hmotnosti na finální na dráhu k Měsíci. Při návratu se měl otestovat tepelný štít a další systémy. Raketa však měla problém s motory druhého stupně. Ten se pro poruchu palivového potrubí předčasně vypnul a ani třetí stupeň to nemohl zachránit. Kosmická loď proto sestoupila „jen“ z velké výšky a systémy tak mohly být ověřeny jen částečně. Po dosednutí na hladinu Tichého oceánu se kabina převrátila. Nicméně cena za start takové rakety byla tak velká (v té době 280 mil. dolarů), že bylo rozhodnuto provést další let již s lidskou posádkou.
  • 6. dubna 1973 (45 let) startovala do hlubokého vesmíru sonda Pioneer 11. Byla to první sonda, která dosáhla Saturnu. Poté zkoumala vnější oblasti sluneční soustavy, dokud nezeslábl její radioizotopový zdroj. Cestou zkoumala plasma ve sluneční soustavě, záření, výskyt meteoroidů, ale samozřejmě také nesla kamery poskytující úžasné záběry světů Jupiteru a Saturnu.
  • 7. dubna 1968 (50 let) odstartovala k Měsíci sovětská Luna 14. Následovala po úspěšné Luně 13, jejíž přistávací pouzdro dokonce vysílalo snímky z povrchu Měsíce. Tato sonda však měla za úkol Měsíc jen obíhat. V té době jako čtvrtá sovětská oběžnice Měsíce. Studovala gravitaci, měřila částice kosmického a slunečního záření.
  • 8. dubna 1993 (25 let) odstartoval ke svému 16. letu do vesmíru raketoplán Discovery k misi STS 56. Na palubě bylo pouze 5 astronautů a hlavní náplní mise byl vědecký průzkum. Největším přístrojem byl ATLAS-2 určený a průzkum interakce slunečního záření a atmosféry se zaměřením na ozónovou vrstvu. Dále byl vypuštěn autonomní satelit SPARTAN-201, který byl poté zachycen a dopraven na Zemi. Ten sledoval sluneční vítr a korónu. Posádka také zkoušela amatérským rádiem kontaktovat studenty na Zemi a poprvé se jí podařil krátký rádiový kontakt také s ruskou stanicí Mir. Zároveň byl proveden první amatérský televizní přenos ze Země do vesmíru.

Výhled na příští týden 

  • Galaxie ve Lvu
  • Výročí: František Kozelský
  • Výročí: Friedrich Struve

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »