Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  27. vesmírný týden 2016

27. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 6. července 2016 ve 23:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 4. 7. do 10. 7. 2016. Měsíc je počátkem týdne v novu a vynoří se na večerní obloze. Pomalu se loučíme s Jupiterem a pokračuje večerní představení Marsu a Saturnu. Nad ránem je ideální viditelnost planet Neptun a Uran. Slunce je stále zcela beze skvrn. obloha nabídla spíše noční bouře i s červenými skřítky, než noční svítící oblaka. Sonda Juno by měla zakotvit u planety Jupiter.

Obloha

Měsíc bude v novu v pondělí 4. července v 13:01 SELČ. Mladý srpek Měsíce vyhledávejme zhruba od pátku 8. července, kdy se bude na obloze blížit Jupiteru. Podobně blízko k němu bude ještě v sobotu večer.

Planety:
Jupiter (–1,8 mag) je večer už jen velmi nízko nad západem. Lepší je viditelnost dvojice Mars (–1,2 mag) a Saturn (0,2 mag). Ty jsou po západu Slunce nad jihem.
Nad ránem lze pozorovat Neptun (7,9 mag) ve Vodnáři a nad východem také Uran (5,9 mag) v Rybách.

Aktivita Slunce je velmi nízká. V posledním týdnu jsme nemohli vidět jedinou skvrnu a tento stav pokračuje. Povrch Slunce však není zcela fádní. Zkuste si při klidném obrazu všimnout jednotlivých buněk výstupných konvektivních proudů, tzv. granulace. Zda se situace s výskytem skvrn změní můžeme sledovat i na internetu. Online pohled na Slunce nabízí družice SDO.

Noční svítící oblaka se zatím u nás znovu neobjevila, pozorovatelé oblohy se místo toho zaměřili na bouřkovou oblačnost, která je hezká hlavně, kdy je daleko od nás a nehrozí žádné škody. Potom můžeme obdivovat krásné blesky, nebo dokonce červené skřítky (nadoblačné blesky), jak je vyfotografoval Daniel Ščerba.

Kosmonautika

  • Tento týden přináší jedinou opravdu významnou událost. Na oběžnou dráhu kolem Jupiteru má být navedena sonda Juno. Z jejího příletu plánujeme uvést online přenos ve spolupráci s portálem Kosmonautix.cz.
  • Minulý týden došlo k poměrně důležitému rozhodnutí, díky němuž víme, že mise marsovského robota ExoMars, který má letět v roce 2020, není ještě zcela ztracena. Potýká se však se zpožděním i s problémy s financováním (za zpoždění je nutno připlatit).
  • V USA udělali další důležitý krok k raketě SLS, když otestovali její postranní motor na tuhá paliva.

Výročí

  • 6. července 1976 (40 let) odstartovala ke stanici Saljut 5 kosmická loď Sojuz 21. Posádka Boris Volynov a Vitalij Žolobov byla první, která ke stanici letěla. Ke spojení došlo 7. července a kosmonauti zde pracovali až do 24. srpna. Saljut 5 poté ještě navštívily posádky lodí Sojuz 23 a 24.

Výhled na příští týden

  • Výročí:

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červenci ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Sojuz 21, Vesmírný týden


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »