Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  39. vesmírný týden 2021

39. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 29. září 2021 ve 20:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 9. do 3. 10. 2021. Měsíc bude kolem poslední čtvrti a v neděli zakryje jednu jasnější hvězdu. Aktivita Slunce je nízká. Očekáváme start další z družic série Landsat z kalifornského kosmodromu Vandenberg. Probíhají přípravy na misi Sojuz MS-19, která má k ISS vynést i režiséra a herečku. Před padesáti lety odstartovala k Měsíci sovětská sonda Luna 19.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti ve středu 29. září v 3:57 SELČ. Nejlépe je tedy vidět na ranní obloze a dopoledne. 3. října v ranních hodinách můžeme zkusit jeden zákrytů hvězdy 3,5 mag v souhvězdí Lva. Éta Leonis mezi Regulem a Algiebou se schová zhruba v 5:40 SELČ a vystoupí zpoza neosvětlené strany zhruba v 6:30 (v závislosti na vaší zeměpisné poloze). Zvláště výstup, kdy se hvězda jakoby rozsvítí na modré obloze, může být zajímavý zážitek.

Planety:
Večer za soumraku pokračuje nízko nad západním obzorem viditelnost Venuše (−4,2 mag). Saturn (0,4 mag) a Jupiter (−2,8 mag) jsou po setmění poblíž jižního obzoru.

Aktivita Slunce je nízká. Výjimkou bylo 23. září, kdy aktivní oblast na jižní polokouli vyprodukovala dvě erupce třídy M a s nimi souvisely i dva výrony plazmatu (CME) do okolního vesmírného prostoru. Nyní tam jsou alespoň nějaké skvrny. Výskyt skvrn na povrchu Slunce lze kontrolovat také na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika

Z plánovaných startů raket můžeme zmínit 27. září Atlas V, který má vynést z Vandenbergu v Kalifornii družici Landsat 9.

V rámci příprav mise Sojuzu MS-19 na ISS se Roskosmos pochlubil snímkem dvou Sojuzů a dvou nákladních Progressů v montážní hale. Mise, jejíž start je plánován na 5. říjen, ponese kromě profesionálního kosmonauta i režiséra a herečku.

Dva Sojuzy a v popředí dva Progressy v montážní hale Autor: Roskosmos
Dva Sojuzy a v popředí dva Progressy v montážní hale
Autor: Roskosmos

V montážní hale VAB na Kennedyho vesmírném středisku jsme mohli poprvé vidět smontovanou raketu SLS po odklopení montážních plošin. Ještě bez lodi Orion, ale je to další milník k misi Artemis I v příštím roce.

Raketa SLS pro misi Artemis I po odklopení obslužných plošin ve VAB Autor: NASA
Raketa SLS pro misi Artemis I po odklopení obslužných plošin ve VAB
Autor: NASA

Výročí

28. září 1951 (70 let) objevil Seth Barnes Nicholson, pracovník hvězdárny na Mount Wilsonu měsíček Jupiteru Ananke (v té době dvanáctý známý měsíc Jupiteru).

28. září 1971 (50 let) odstartovala k Měsíci sovětská sonda Luna 19. Tato úspěšná vědecká družice pracovala na orbitě Měsíce jeden rok.

Výhled na příští týden 

  • výročí: Nikolaj Černych
  • výročí: James Webb
  • výročí: Triton, objev měsíce Neptunu
  • výročí: Čaj Č’-kang

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v září ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Ananke, Luna 19, Vesmírný týden


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »