Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  41. vesmírný týden 2021

41. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 13. října 2021 v 19:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 10. do 17. 10. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale došlo k jedné zajímavé erupci. Na ISS je návštěvnická posádka, dvojice herečka-režisér se bude vracet zpět na Zemi. K čínské stanici Tiangong má odstartovat další tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. K planetkám na dráze Jupiteru, tzv. Trójanům, má odstartovat sonda Lucy.

Obloha

Měsíc a Venuše 9. 10. 2021 (nad Venuší je také hvězda druhé velikosti z klepet Štíra) Autor: Antonín Hušek
Měsíc a Venuše 9. 10. 2021 (nad Venuší je také hvězda druhé velikosti z klepet Štíra)
Autor: Antonín Hušek
Měsíc bude v první čtvrti ve středu 13. října v 5:25 SELČ. V sobotu 16. října zakryje Měsíc hvězdu tau 2 Aquarii. Ta zmizí za kousíčkem neosvětlené strany Měsíce kolem 18:55 SELČ a vynoří se po 20. hodině.

Planety:
Večer za soumraku je nízko nad jihozápadním obzorem Venuše (−4,4 mag). O víkendu prochází nad hvězdou Antares ze souhvězdí Štíra. Jupiter (−2,6 mag) a Saturn (0,5 mag) jsou po setmění poblíž jižního obzoru.

Aktivita Slunce je nízká, ale uprostřed kotouče se nachází aktivní oblast s jednou větší skvrnou. V sobotu 9. října zde došlo k erupci a výronu plasmatu směrem k Zemi (CME). Nějaké silné polární záře z toho asi nebudou, ale už sám fakt, že přímo k Zemi míří CME, je poměrně vzácnost v tomto období nárůstu aktivity. Výskyt skvrn na povrchu Slunce lze kontrolovat také na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika

Start rakety Sojuz-2.1a z Bajkonuru byl 5. října úspěšný. K ISS se tak mohla připojit kosmická loď Sojuz MS-19. Přivezla jednoho člena dlouhodobé mise, kterým byl kosmonaut Anton Škaplerov. S ním se vydali režisér Klim Šipenko a herečka Julia Peresild. Ti se po natáčení vydají zpět 17. října v Sojuzu MS-18. S nimi přistane Oleg Novickij. To znamená, že Pjotr Dubrov a Mark Vande Hei si prodlouží misi na stanici na jeden rok.

Start rakety Sojuz s kosmickou lodí Sojuz MS-19 5. 10. 2021 Autor: Roskosmos
Start rakety Sojuz s kosmickou lodí Sojuz MS-19 5. 10. 2021
Autor: Roskosmos

Z kosmodromu Vostočnyj má 14. října odstartovat raketa Sojuz-2.1b s horním stupněm Fregat-M a 36 družicemi systému OneWeb (11. start).

15. října se má k budované čínské vesmírné stanici Tiangong vydat další tříčlenná posádka v kosmické lodi Šen-čou 13. Start se má uskutečnit pomocí rakety CZ-2F.

16. října má z Floridy odstartovat raketa Atlas V se sondou Lucy. Jejím úkolem bude především průzkum asteroidů na dráze Jupiteru (tzv. Trójanů). Tyto planetky se vyskytují především v okolí libračních center L4 a L5 přibližně 60° před a za planetou.

Lucy, sonda zkoumající planetky na dráze Jupiteru (Trójany) Autor: NASA
Lucy, sonda zkoumající planetky na dráze Jupiteru (Trójany)
Autor: NASA

Spojené arabské emiráty vydaly balík vědeckých dat mise Al Amal. Mezi nimi jsou i pěkné fotografie, z nichž vybíráme pohled na Mars s přicházejícím jarem na severní polokouli.

Mars ze sondy Al Amal Autor: UAE Space Agency
Mars ze sondy Al Amal
Autor: UAE Space Agency

Výročí

12. října 1901 (120 let) se narodil čestný člen České astronomické společnosti František Krejčí. Tento „táta“ karlovarských astronomů si zaslouží naši vzpomínku především pro svoji nadšenou činnost v oboru popularizace astronomie na Karlovarsku. Podařilo se mu vést kroužek astronomie, pomohl s vybudováním i znovuobnovením hvězdárny a vychoval řadu svých následovníků.

Výhled na příští týden 

  • výročí: MetOp-A
  • výročí: Luna 12
  • výročí: Tycho Brahe, úmrtí
  • výročí: Ariel, Umbriel, objev měsíců Uranu
  • výročí: první snímky Země ze 100 km
  • výročí: MESSENGER, poprvé kolem Venuše

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v říjnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: František Krejčí, Ciolkovskij


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »