Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  45. vesmírný týden 2023

45. vesmírný týden 2023

Mapa oblohy 8. listopadu 2023 v 18:00 SEČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 11. do 12. 11. 2023. Měsíc po poslední čtvrti mizí do novu. Večer je Saturn nad jihem a Jupiter nad východem. Ráno je nad východem jasná Venuše. Aktivita Slunce je mírně zvýšená, nastaly polární záře. Sonda Lucy zjistila, že planetka Dinkinesh je dvojitá. První stupeň rakety Falcon 9 letěl a přistál již po osmnácté. Před pěti lety astronomové nalezli transneptunické objekty ve vzdálenosti více než trojnásobku oběžné dráhy Pluta.

Obloha

Měsíc byl v poslední čtvrti v neděli 5. 11. v 9:37 SEČ a nov nastává v pondělí 13. 11. v 10:27 SEČ. 9. 11. za svítání bude srpek Měsíce těsně nad jasně zářící planetou Venuší a k zákrytu Venuše Měsícem dojde na denní obloze před polednem. Vstup Venuše za osvětlený srpek Měsíce se odehraje krátce po 10:55 SEČ, ale přesně to závisí na poloze pozorovatele (směrem k východu bude mít úkaz zpoždění až několik minut). Výstup Venuše, kdy se vynoří jakoby do modré oblohy, nastane po 12:10 SEČ. Výhodou zákrytu je, že nastává úhlově dost daleko od Slunce a ve výšce asi 35° nad jihozápadním obzorem.

Planety
Saturn (0,7 mag) v souhvězdí Vodnáře stoupá nejvýše nad jižní obzor před 19. hodinou. Jupiter (−2,9 mag) je večer nad východem a ve výšce přes 50° nad jihem jej před půlnocí. Venuše (−4,4 mag) vychází už po třetí hodině ráno jako nepřehlédnutelný jasný objekt nad východem. Uran (5,6 mag) je viditelný jako slabá hvězdička i pouhým okem v souhvězdí Berana (pouze na velmi tmavé obloze). Neptun (7,8 mag) spatříme pouze dalekohledem na rozhraní Vodnáře a Ryb.
Merkur je ze střední Evropy nepozorovatelný a Mars se blíží do konjunkce se Sluncem, takže ho lze pozorovat na snímcích sluneční observatoře SOHO v jejím koronografu LASCO C3, kde nyní vypadá jako hvězdička vlevo od zakrytého kotouče Slunce.

Aktivita Slunce se zvýšila. Mohli jsme pozorovat i pěkné výrony plazmatu z koróny a nastala i slabá polární záře, která se dala vyfotografovat i ze střední Evropy, jak dokazuje snímek Jána Gajdoše ze soboty 4. 11. Objevily se i větší skvrny. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

Polárna žiara 4. 11. 2023 Autor: Ján Gajdoš
Polárna žiara 4. 11. 2023
Autor: Ján Gajdoš

A sotva článek vyšel, na obloze se v neděli 5. listopadu večer po 18. hodině rozhořela výrazná, i z města viditelná, polární záře. Její snímky najdete v galerii na našem webu.

Kosmonautika

Sonda Lucy proletěla 1. 11. kolem planetky Dinkinesh a odhalila, že jde ve skutečnosti o dvojplanetku. Průlet byl také perfektním testem navádění kamer za planetkou, a tak víme, že sonda je připravena na hlavní část její mise, průlety kolem Trojánů v okolí dráhy Jupiteru.

První stupeň rakety Falcon 9 označený B1058 je „plnoletý“. Provedl již 18. start a přistání. Poprvé letěl s testovací misí DM-2 (test lodi Crew Dragon k ISS), naposledy se Starlinky. Od 30. 10. je na orbitě více než 5000 Starlinků. Start s nákladní kosmickou lodí Dragon byl odložen na 10. 11. Na stanici ISS doveze další porci vybavení a vědy. Pokud by šlo vše podle plánu, proběhly by během tohoto týdne čtyři starty Falconů 9, protože v plánu jsou i starty se Starlinky a dvěma družicemi O3b mPower.

Arienaspace provedla další test předstartovních příprav chystané rakety Ariane 6. Nyní šlo o kompletní čerpání i odčerpání paliva a testování náročných situací, které mohou během předstartovních příprav nastat.

Výročí

8. listopadu 1968 (55 let) odstartovala americká kosmická sonda Pioneer 9. Společně s předchozími Pioneery 5 až 8 studovala kosmické prostředí a magnetická pole ve sluneční soustavě.

10. listopadu 1968 (55 let) odstartovala sovětská bezpilotní loď k Měsíci Zond 6. Zvenku poněkud připomínala zkrácenou loď Sojuz a měla testovat možnosti letu člověka k Měsíci. Během letu snímkovala Měsíc a po jeho obletu se vrátila na Zemi. Přistání neproběhlo zcela podle plánu a živí tvorové na palubě (želvy) zahynuly.

10. listopadu 2018 (5 let) objevili Scott Sheppard, David Tholen a Chad Trujillo transneptunickou planetku 2018 VG18 přezdívanou Farout, protože v době objevu šlo o jedno z nejvzdálenějších známých těles Sluneční soustavy (více než 120 astronomických jednotek daleko), více než třikrát dál než Pluto. V největší vzdálenosti bylo objeveno těleso přezdívané FarFarOut, jehož vzdálenost v době objevu byla přes 130 AU.

Výhled na příští týden 

  • výročí: HEAO-2 (Albert Einstein)
  • výročí: Sedna objev
  • výročí: William Herschel
  • výročí: raketoplán Buran
  • výročí: Skylab 4
  • výročí: bolidy Leonid 1998
  • výročí: Alan Shepard

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v listopadu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
CzskY.cz – web pro pozorovatele oblohy.
Dění na obloze v roce 2023 - článek na astro.cz.
Sdílený kalendář úkazů.
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: 2018 VG18, Zond 6, Pioneer 9, Planetka FarOut, Vesmírný týden


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »