Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Mapa oblohy 21. listopadu 2018 v 18:00 SEČ. Stellarium

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v pátek 23. listopadu v 6:39 SEČ. Přes velkou fázi Měsíce tu máme tip ná zákryt hvězdy mý Ceti o jasnosti 4,3 mag dne 21. listopadu krátce po 22. hodině.

Planety:
Saturn (0,6 mag) je vidět jen nízko nad jihozápadem po západu Slunce. Mars (−0,3 mag) se večer po setmění zdržuje relativně nízko nad jižním obzorem. Venuše (−4,8 mag) dosahuje maximálního jasu a je tak vidět ve dne, nebo jako výrazná jitřenka na ranní obloze nedaleko hvězdy Spica ze souhvězdí Panny.

Aktivita Slunce je velmi nízká. Dvojice skvrn se vytvořila v druhé polovině minulého týdne (viz aktuální snímek SDO) a pozorovat lze samozřejmě i protuberance s pomocí speciálního dalekohledu s filtrem h-alfa, ale jinak je Slunce klidné.

Kometa C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa)
Kometa je sice jen nízko na ranní obloze, ale díky hustému středu komy a docela vysoké jasnosti je vidět i menšími dalekohledy, nejlépe z míst výše položených, kde je obloha čistší a tím i více bez vlivů světelného znečištění. Na nejlepších fotografiích je vidět, že kometa má i dva typické ohony – iontový je lépe patrný, prachový je jen krátký a ne tak nápadný. Na orientační mapce (polohy platí pro 5:20 SEČ, tedy přibližně konec astronomické noci) je vidět, že kometa se už rychle blíží k obzoru. Vpravo je planeta Venuše a hvězda Spica z Panny.

Polohy komety C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa) ve 47. týdnu 2018 Autor: Guide 9
Polohy komety C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa) ve 47. týdnu 2018
Autor: Guide 9

Kosmonautika

Tento víkend proběhne na hvězdárně ve Valašském Meziříčí tradiční seminář KOSMONAUTIKA A RAKETOVÁ TECHNIKA 2018. V plánu je řada zajímavých přednášek.

Sonda InSight se už rapidně blíží k Marsu. Přistání na pláni Elysium je v plánu 26. listopadu. NASA k této příležitosti publikovala video o přistávacím manévru, které opatřil českými titulky Michael Voplatka z Kosmonautixu.

Jak už víme, živo je u ISS, neboť v týdnu odstartovala nejprve zásobovací loď Progress MS-10 a poté v sobotu ještě nákladní loď Cygnus mise CRS NG-10. Progress se má připojit k modulu Zvezda kosmické stanice v neděli večer našeho času, Cygnus má následovat v pondělí. Vzhledem k tomu, že startem Progressu proběhl už třetí let rajety Sojuz, která je konstrukčně podobná Sojuzu-FG, který vynáší kosmické lodi, předpokládá se, že nyní dostane zelenou start dalšího pilotovaného Sojuzu již 3. prosince 2018.

V týdnu úspěšně startoval a přistál Falcon 9. Jeho horní stupeň vynesl katarskou družici Es’hail 2. Další start bude zajímavý tím, že by poprvé v historii mělo dojít k třetímu použití jednoho prvního stupně. Start byl zatím odložen z pondělního termínu o pět až šest dní, pro dodatečné předletové testy. Na palubě bude prstenec SHERPA, který vypustí 64 malých družic.

Další starty plánuje v týdnu Čína (družice Jiading-1, jako první privátní komunikační družice určená na nízkou oběžnou dráhu), Indie (HySIS = Hyperspectral Imaging Satellite pro snímání oblasti Indie v mnoha oborech spektra) a ESA (raketa Vega vynese marockou družici Mohammed VI-B určenou k detailnímu snímkování povrchu Země).

Výročí

20. listopadu 1893 (125 let) se narodil novinář, spisovatel, divadelní ochotník a astronom Bedřich Čurda-Lipovský. Vydával čtrnáctideník Volné slovo. Byl komunálním politikem v Moravské Ostravě. Už od studentských let byla jeho zálibou astronomie. Stál u zrodu astronomické sekce při Přírodovědecké společnosti v Ostravě. Konal i mnoho vědeckých pozorování, stal se členem mezinárodní Unie pozorovatelů Slunce a planet se sídlem v Curychu. V roce 1945 se stal laureátem Nušlovy ceny. V šedesátých letech byl ředitelem ostravské hvězdárny.

20. listopadu 1998 (20 let) odstartovala raketa Proton s prvním modulem budoucí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Modul Zarja je zajímavý tím, že jeho výrobu zajistilo Rusko, ale financovaly jej USA. Je jakýmsi propojovacím prvkem mezi ruskou a americkou částí stanice. Modul označovaný také FGB měl i záložní kus, ten je nyní přebudován do podoby modulu Nauka, který ale provázelo mnoho obtíží při výrobě a testech a tak se jeho let ke stanici již více než 10 roků odkládá.

Výhled na příští týden 

  • večerní komety 64P a 46P
  • InSight přistává na Marsu
  • Výročí: Vojtěch Letfus
  • Výročí: Explorer 18
  • Výročí: Christian Doppler

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v listopadu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Bedřich Čurda-Lipovský, Zarja, Vesmírný týden


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »