Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  9. vesmírný týden 2018

9. vesmírný týden 2018

Mapa oblohy 28. února 2018 v 19:00 SEČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 26. 2. do 4. 3. 2018. Měsíc bude v úplňku. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Nad jihozápadem je Uran. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se podíváme na nejjasnější hvězdu ze souhvězdí Vozky. Falcon 9 z Kalifornie odstartoval úspěšně a podařilo se i dovézt do přístavu aerodynamické kryty. Druhý Falcon z Floridy má na poslední chvíli odklad na neurčito, H-IIA v Japonsku asi dva dny kvli počasí. Z ISS se vrátí část posádky v lodi Sojuz MS-06. Z Floridy má letět raketa Atlas V s družicí GOES-S. Před čtyřiceti lety odstartoval ke stanici Saljut 6 Sojuz 28 s prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem a Alexejem Gubarevem. V Brně k tomu chystají vzpomínkovou akci.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v pátek 2. března v 1:51 SEČ.

Planety:
Merkur
(−1,4 až −1,2 mag) a Venuše (−3,9 mag) se nyní objevují velice nízko po západu Slunce. Přestože planety jsou tento týden velmi nízko, především výrazná jasnost Merkuru vybízí k pozorování alespoň dalekohledem a v závěru týdne asi už i pouhým okem. Obě planety se k sobě o víkendu přiblíží na vzdálenost asi jednoho stupně.
Uran (5,8 mag) je po setmění nad jihozápadem.
V druhé polovině noci stoupá na oblohu planeta Jupiter (−2,2 mag), nad jihem je kolem 4:30 SEČ. Později se objevují také Mars (0,7 mag) a Saturn (0,6 mag). Všechny planety jsou ale poměrně nízko nad obzorem.
Úkazy Jupiterových měsíců: 27. února ráno v 6:10 nastává zatmění Ió. 28. února probíhá nejprve zákryt Ganymédu (1:44 – 2:57), poté přechod stínu Ió (3:28 –5:38) a přechod Ió (4:41 – 6:49). 1. března ve 3:57 končí zákryt Ió a v 5:37 začíná zatmění Európy. 3. března nastává přechod stínu Európy, který končí ve 2:10 a měsíc Európa přechází od 2:18 do 4:27.
Velká červená skvrna (GRS) bude poblíž středu kotoučku 26. února ve 3:10, 28. února ve 4:45, 2. března v 6:25 a 3. března ve 2:15.

Souhvězdí Vozky Autor: Martin Gembec
Souhvězdí Vozky
Autor: Martin Gembec
Aktivita Slunce je opět nízká, skvrny zcela zmizely. Jak se situace bude vyvíjet lze pozorovat na aktuálních fotografiích družicové observatoře SDO.

Hvězda Capella
Vzhledem k fázi Měsíce kolem úplňku si tentokrát prohlédneme blíže jednu z nejjasnějších hvězd oblohy, výraznou stálici ze souhvězdí Vozky. Z celé oblohy je s jasností 0,2 mag šestá nejjasnější. Je to díky kombinaci relativní blízkosti (38 sv. roků) a velikosti (dvě hvězdy 9× a 12× větší než Slunce). Capella je nyní moc hezky vidět, když po setmění je poblíž nadhlavníku.

Kosmonautika

 • SpaceX úspěšně vypustila španělskou družici Paz („Mír“) pomocí rakety Falcon 9, která odstartovala z kalifornského Vandenbergu ve čtvrtek 22. února. Zajímavostí je, že na palubě byly ještě dvě družice Tintin A & B, které jsou testovacími exempláři družicového internetu. No a konečně SpaceX se pochlubila také tím, že do přístavu dovezla od pohledu nepoškozenou polovinu aerodynamického krytu. Tu se sice nepodařilo zachytit přímo do sítě na lodi, ale přistála nedaleko v oceánu. Podle snímků je vidět, že se podařilo naložit i druhou, poškozenou polovinu krytu. Zřejmě tedy probíhá test přistání jen u jedné poloviny. Každopádně po dalším vylepšení zřejmě bude možné se brzy dočkat i přesnějšího přistání přímo do sítě nad lodí.
 • Na 28. únor je v plánu návrat části posádky Mezinárodní vesmírné stanice. Poslouží jim k tomu loď Sojuz MS-06.
 • 1. března je v plánu start rakety Atlas V s geostacionární meteodružicí GOES-S.
 • Japonská raketa H-IIA dostala minimálně dvoudenní odklad startu kvůli počasí. Další možnost bude asi z pondělka na úterý. Na palubě bude družice IGS Optical-6

Výročí

 • 2. března 1968 (50 let) odstartovala k Měsíci sovětská sonda Zond 4. Sonda se z parkovací dráhy kolem Země dostala na výstřednou eliptickou a díky tomu obletěla i Měsíc. Při návratu k Zemi udělala v její atmosféře jakousi žabičku (skip reentry), to znamená, že nejprve vnikla do atmosféry nad USA, pak vyskočila a podruhé zanikla při vstupu do atmosféry nad Guinejským zálivem. To už byla ale na pokyn zničena, aby se nedostala do cizích rukou.
 • 2. března 1978 (40 let) odstartoval v lodi Sojuz 28 ke stanici Saljut 6 československý kosmonaut Vladimír Remek. Byl prvním kosmonautem z jiné země než ze Sovětského svazu nebo USA. Vybíralo se tehdy ze dvou vynikajících vojenských letců, avšak nakonec nebyl k letu vybrán Oldřich Pelčák, ale Remek. Společně s kosmonautem Alexejem Gubarevem strávil ve vesmíru více než 7 dní. Během návštěvy stanice Saljut 6 se setkali s dvojicí kosmonautů Sojuzu 26. Díky své dobré pověsti byl Remek do roku 2017 velvyslancem ČR v Rusku. Ke 40. výročí se v Brně uskuteční vzpomínkové setkání.
 • 4. března 1923 (95 let) se narodil známý britský astronom Patrick Moore. V paměti ještě máme jeho úmrtí loni 9. prosince. Nejznámější je jako popularizátor astronomie. Sepsal množství knih, např. Hvězdy a planety a proslavil jej pořad BBC Sky at Night. Od roku 1957 bylo natočeno více než 700 dílů. Jako amatérský astronom se zabýval pozorováním Měsíce a známe jej jako autora Caldwellova katalogu, protože jedno z jeho jmen bylo Caldwell(-Moore). 109 objektů je zde doplňkem známého Messiérova katalogu.

Výhled na příští týden    

 • Merkur a Venuše po západu Slunce
 • Galaxie M 81 a M 82
 • Výročí: Alan Hale
 • Výročí: James Bradley
 • Výročí: Jaroslav Dykast

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v únoru ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Patrick Moore, Vladimír Remek, Zond 4, Vesmírný týden


4. vesmírný týden 2023

4. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 1. do 29. 1. 2023. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se již potkala se Saturnem a je nejjasnějším objektem soumrakové oblohy spolu s Jupiterem. Nejvýše na obloze najdeme Mars. Kometa C/2022 E3 (ZTF) se blíží k Zemi a stává se objektem viditelným i pro neozbrojené oko. Slunce je stále aktivní a na povrchu je hodně pěkných skvrn. V týdnu očekáváme start Falconu 9, rakety Electron a HII-A. Slavíme několik výročí československých astronomů Františka Hřebíka, Antonína Mrkose a Juraje Zverka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Cassiopeia&Perseus Region

Ve spodní části snímku se nachází také C/2020 V2 (ZTF) Canon 77D Canon 50mm f/1.8 f/2.8 ISO 3200 3,2s x 231 DeepSkyStacker Siril Photoshop

Další informace »