Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Drakonidy 2009

Drakonidy 2009

Radiant Drakonid. Zdroj: IMO.
Radiant Drakonid. Zdroj: IMO.
Dňa 8. 10. 2009 nastane maximum meteorického roja Drakonidy.

Drakonidy sú meteorický roj, ktorý je v činnosti každoročne od 6. 10. do 10. 10., pričom maximum roja nastáva okolo 8. októbra. Materským telesom je periodická kométa 21P/Giacobini-Zinner s obežnou dobou 6,6 roka. Kométa prešla perihéliom naposledy v roku 2005. Radiant roja sa nachádza v súhvezdí Drak a u nás je cirkumpolárny. Poloha radiantu je α = 262° δ = +54°. Meteory tohto roja sú extrémne pomalé, čo ich spoľahlivo odlišuje od sporadického pozadia, ich rýchlosť vstupu do atmosféry dosahuje iba 20 km za sekundu. Drakonidy vedia veľmi príjemne prekvapiť v podobe výrazne zvýšenej aktivity roja. Dôkazom sú roky 1933 a 1946, kedy ZHR dosahovala až niekoľko tisíc meteorov.

Tohtoročné maximum nebude mať najlepšie pozorovacie podmienky vzhľadom na skorý východ Mesiaca (Mesiac vychádza 20:30 LSEČ). Maximum roja je predpovedané na 18:40 LSEČ. IMO doporučuje sledovať roj aj od 00:15 do 03:30 LSEČ (9. 10. 2009) z dôvodu možnej zvýšenej aktivity.

Zdroj:

IMO




O autorovi



41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) Koláž

Jde o koláž mnoha snímků, datumy jsou vepsané přímo do fotek. Jde o mix záběrů z astromodifikovaného Canonu 60D, 200 mm F2.8 USM II (Crop) + Seestaru S50. Comet aligned v Pixinsight a další post produkce klasická pro komety. Vyhradil jsem si na ní prakticky všechny jasné noci. Překvapením byla trhlina v oblačnosti trvající asi 1,5 hodiny v noci na 7.10, kdy se po úmorné práci podařilo kometu z dat vydolovat. Situaci značně komplikoval Měsíc. Zajímavostí je nedaleká galaxie NGC 3180.

Další informace »