Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Jak probíhá přechod Venuše?

Jak probíhá přechod Venuše?

prechod_venuse.jpg
Přechod Venuše přes sluneční disk je vlastně úkaz podobný zatmění Slunce - při něm je zakrývajícím tělesem Měsíc. Na rozdíl od Měsíce má Venuše na obloze mnohem menší rozměry a nikdy nemůže zakrýt Slunce celé. Při chůzi na ulici nebo při pohledu z okna si vlastně zákrytu ani nevšimneme. Celý den bude sluníčko svítit stejně jako obvykle.

Stačí nám ale vzít do ruky třeba svářečské sklo a podívat se na Slunce. V tomto případě na něm uvidíme malou tečku, která se během šesti hodin přesune z jednoho okraje slunečního disku na druhý. Celá situace je znázorněna na obrázku. Významné okamžiky při přechodu závisí na místě, odkud událost ze Země pozorujeme. Časy uvedené v obrázku platí pro území naší republiky.

V 7:20 se kotouček Venuše poprvé dotkne slunečního kotouče na jeho levém okraji. Devatenáct minut poté bude již vidět celá planeta a během šesti hodin se bude pomalu přesouvat přes Slunce - střed úkazu nastane v 10:22. Ke spodnímu pravému okraji slunečního kotouče dorazí Venuše ve 13:04 a o devatenáct minut později planeta z disku zmizí celá. Přejme si pěkné počasí!




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »