Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Maximum meteorického roja južné delta Aqaridy

Maximum meteorického roja južné delta Aqaridy

met.jpg
V noci z 28.7. na 29.7. nastane maximum meteorického roja južné delta Aqaridy, ktorý patrí do komplexu meteorických rojov v súhvezdí Vodnár.

Meteorický roj južné delta Aqaridy (SDA) je v činosti od 12.7. do 19.8., pričom jeho maximum nastáva pravidelne okolo 28.7. Roj patrí patrí do komplexu meteorických rojov v súhvezdí Vodnár a jeho pozorovania sú pomerne cenné, nakoľko sa mu v posledných rokoch nevenuje dosť pozornosti. Maximálna ZHR dosahuje približne 20 meteorov za hodinu. Poloha radiantu je α = 339° δ = -16°. Meteory roja SDA sú stredne rýchle, do zemskej astmosféry vnikajú rýchlosťou približne 41 km/s. Občas sa vyskytujú veľmi pekné farebné bolidy.

Tohtoročné maximum bude mať vynikajúce pozorovacie podmienky, nakoľko je Mesiac ešte pred prvou štvrťou, čo znamená, že zapadá večer. Maximum roja južné delta Aqaridy je dosť ploché a preto je celkom možné, že sa natiahne až do 30.7. Počas maxima nie je vylúčená ani premenlivá aktivita. Pozorovať je možné voľným okom ale aj teleskopicky. V čase maxima je v činnosti niekoľko ďalších meteorických rojov a preto je potrebné zvlášť citlivo určovať rojovú príslušnosť jednotlivých meteorov.

Zdroj:
International Meteor Organization (IMO)
O autorovi38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »