Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Meteorický roj Leonid letos neoslní

Meteorický roj Leonid letos neoslní

Leonidy v roce 2001 a souhvězdí Lva.
Leonidy v roce 2001 a souhvězdí Lva.
Meteorický roj Leonid je pravidelnou ozdobou listopadové oblohy. Podobně jako u jiných rojů, není jeho aktivita každý rok stejná. Letos se očekává průměrná frekvence asi 10 meteorů za hodinu.

Meteorický roj Leonid je pravidelnou ozdobou listopadové oblohy. Podobně jako u jiných rojů, není jeho aktivita každý rok stejná. Letos se očekává průměrná frekvence asi 10 meteorů za hodinu.

S meteorickým rojem Leonid se setkáváme každoročně kolem 17. listopadu, což se nám vzhledem ke státnímu svátku dobře pamatuje. Neznamená to ale, že nejvíce meteorů létá vždy v noci ze 17. na 18. listopadu. Země se při svém oběhu kolem Slunce setkává s proudem částic o celkovém průměru asi 35 000 km, který není na všech místech stejně silný.

Pro letošní rok jsou předpovězena hned tři maxima. 16. listopadu ve 21 hodin, 18. listopadu v půl páté ráno a 19. listopadu pět minut po půlnoci. Všechna maxima budou zhruba stejně výrazná, takových 10 až 15 meteorů za hodinu. Z pohledu České republiky bude první maximum pod obzorem, druhé v ideální ranní dobu a třetí průměrně pozorovatelné. Jednotlivá maxima trvají různě dlouho, ale dá se říct, že v období od 16. do 19. listopadu existuje velká pravděpodobnost, že kdykoli během noci alespoň jednu Leonidu uvidíte. Bohužel letos poměrně ruší Měsíc.

Meteorický roj Leonid způsobuje kometa Tempel-Tuttle, která se ke Slunci vrací každých 33 let. Proto známe z historických záznamů silné meteorické deště Leonid z let 1833, 1866 nebo 1966, kdy bylo pozorováno během pouhých 20 minut dokonce 100 000 meteorů. Kometa Tempel-Tuttle byla naposledy u Slunce roku 1998 a tehdy jsme mohli spatřit výraznou aktivitu roje.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »