Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Opozice Marsu 2025

Opozice Marsu 2025

Obloha nad Jizerkou 29. 12. 2024. Nad potokem stoupá Mléčná dráha vedle souhvězdí Oriona. Nad ním je jasný Jupiter. Mars je vidět vlevo trochu níže jako druhý nejjasnější objekt zřetelně oranžové barvy.
Autor: Jakub Kuřák

Po dvou letech je Mars opět nejblíže Zemi. Poslední opozice připadla na 8. 12. 2022. Na obloze je vidět jako výrazná hvězda oranžového odstínu poblíž hvězd Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců. V dalekohledu jeho kotouček dosahuje 14 úhlových vteřin, což je asi polovina oproti maximální velikosti při opozici v roce 2003. Přesto jsou za dobrých podmínek vidět některé povrchové útvary, jako je severní polární čepička nebo výrazná albeda.

Mars začíná být nyní stále lépe viditelný i večer. Opozice totiž znamená, že je na obloze v bodě naproti Slunci. Na obloze jej najdeme v oblasti souhvězdí Blíženců. Země se nyní pohybuje blízko planetě a předbíhá ji, takže se nám zdánlivě zdá, že Mars vykonává zpětnou smyčku a pohybuje se mezi hvězdami doprava. Mine tedy jasnou hvězdu Pollux a teprve v únoru tento pohyb zastaví a začne se opět pohybovat mezi hvězdami vlevo, jako ostatní objekty, jako je například Slunce nebo Měsíc.

Poloha Marsu na obloze 13. ledna 2025 večer a jeho pohyb mezi hvězdami Blíženců (Gemini) do zastávky 24. února. Poté se bude  pohybovat zpět kolem hvězdy Pollux do Raka (Cancer). Autor: Stellarium/Martin Gembec
Poloha Marsu na obloze 13. ledna 2025 večer a jeho pohyb mezi hvězdami Blíženců (Gemini) do zastávky 24. února. Poté se bude pohybovat zpět kolem hvězdy Pollux do Raka (Cancer).
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Rudá planeta není při každé opozici podobně daleko od nás, naopak. Díky mnohem protáhlejší elipse, než má Země, jej pozorujeme někdy výrazně blíž a až dvakrát úhlově větší než v roce 2025. Zatímco Země se přibližuje Slunci na 147 mil. km a vzdaluje na 152 mil. km, Mars se přiblíží 207 mil. km a vzdálí až na 249 mil. km. V ideálním případě by nás tedy mohlo dělit jen asi 50 mil. km při opozici, ale letos je to až 96 mil. km.

Mars v různých opozicích z HST Autor: NASA/ESA
Mars v různých opozicích z HST
Autor: NASA/ESA

Pro pozorovatele na severní polokouli je trochu nevhodné, že při největší opozici v roce 2003 byl Mars relativně nízko na naší obloze a nyní, když je konečně velmi vysoko, je zrovna úhlově nejmenší. Mars je nyní přivrácen severní polokoulí. Máme ideální výhled na severní polární čepičku, můžeme pozorovat i oblačné závoje a případné prachové bouře v severním polárním regionu.

Porovnání opozic Marsu (nahoře) při té největší (2003), letošní (2025), nejmenší (2027) a vzhledu v konjunkci se Sluncem, kdy je zdánlivě za ním. Dole je porovnání velikosti Marsu v okolí opozice 16. ledna 2025. Autor: EarthSky.org
Porovnání opozic Marsu (nahoře) při té největší (2003), letošní (2025), nejmenší (2027) a vzhledu v konjunkci se Sluncem, kdy je zdánlivě za ním. Dole je porovnání velikosti Marsu v okolí opozice 16. ledna 2025.
Autor: EarthSky.org

Letošní opozice Marsu tedy přináší dobré pozorovací podmínky této planety, protože ji můžeme pozorovat vysoko na obloze. Dokonce ani pokud jde o velikost kotoučku, nejsme na tom až tak špatně, protože při opozicích následujících bude Mars buď stejně velký (2027 dokonce ještě trochu menší), nebo jen o málo větší. Ideální podmínky nastanou až v roce 2035, kdy bude Mars v největší opozici a relativně vysoko na podzimní obloze. Užívejme tedy tu současnou.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] ALPO astronomy
[2] Earthsky.org
[3] Phys.org



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Opozice Marsu


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »