Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Předpovězený bolid se podařilo nasnímat z Liberce

Předpovězený bolid se podařilo nasnímat z Liberce

Stopa bolidu (část stopy na dvou snímcích po sobě) zachyceného 21. 1. 2024 z Liberce
Autor: Martin Mašek

Na snímku je bolid zachycený pohotovým pozorovatelem Martinem Maškem z Liberce dne 21. ledna 2024, v 01:32:35 SEČ. Snímek je složen ze dvou expozic na kterých se bolid naexponoval. Planetku nalezl maďarský amatérský astronom Krisztián Sárneczky necelé tři hodiny před srážkou se Zemí.

Tento pád bolidu byl předpovězen, neboť těleso o velikosti zhruba jeden metr, které bolid způsobilo, bylo objeveno zhruba dvě a tři čtvrtě hodiny před vstupem do zemské atmosféry. Tuto drobnou miniplanetku nalezl Krisztián Sárnecky z Maďarska na observatoři Piszkéstető pomocí 60cm dalekohledu, který využívá k hledání blízkozemních planetek.

Pád bolidu nastal nad Německem několik desítek km západně od Berlína a byl pozorovatelný i z několik stovek km vzdálených míst včetně ČR.

Na přiložené animaci je ještě záznam z kamerky ZWO ASI120MM která snímala přes širokoúhlý objektiv (proto jen ořez a malé rozlišení). Fotografie v úvodu článku je pořízena pomocí digitální zrcadlovky.

Animace bolidu předpovězeného jen přibližně dvě a tři čtvrtě hodiny před jeho pádem. Planetku totiž objevil krátce před srážkou se Zemí maďarský amatérský astronom Krisztián Sárneczky a díky tomu mohl na správné místo mířit kamerkou ASI120MM Martin Mašek z Liberce Autor: Martin Mašek
Animace bolidu předpovězeného jen přibližně dvě a tři čtvrtě hodiny před jeho pádem. Planetku totiž objevil krátce před srážkou se Zemí maďarský amatérský astronom Krisztián Sárneczky a díky tomu mohl na správné místo mířit kamerkou ASI120MM Martin Mašek z Liberce
Autor: Martin Mašek

Podle výpočtů předních odborníků na tyto jevy z Astronomického ústavu AV ČR se část hmoty dostala až na zemský povrch. Více o bolidu v článku na webu ústavu v Ondřejově.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomický ústav AV ĆRO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Bolid, Předpovězený bolid


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »