Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze - 15. týden (11.4.-17.4.2005)

Úkazy na obloze - 15. týden (11.4.-17.4.2005)

Přehled astronomických úkazů na 15. týden (11.4.-17.4.2005).

Měsíc je 16. dubna v první čtvrti a v odzemí (vzdálenost Země-Měsíc: 404 tisíc km). Tento týden prochází souhvězdími Berana, Býka, Blíženců a Raka. 12.4. je v konjunkci s hvězdou Aldebaran v Býku, 16.4. v konjunkci s planetou Saturn. V neděli 17. dubna se promítá poblíž hvězdokupy M 44 Jesličky v souhvězdí Raka.

Planety viditelné okem: velmi jasný Jupiter (-2,5 mag) je po opozici se Sluncem, která nastala 3.dubna, pozorovatelný celou noc; promítá se do souhvězdí Panny. Saturn (0,1 mag) je viditelný téměř celou noc v Blížencích nedaleko hvězd Castor a Pollux, zapadá tři hodiny po půlnoci. Načervenalý Mars (0,8 mag) svítí na ranní obloze v souhvězdí Kozoroha.

Převzato: Hvězdárna Úpice




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »