Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze v 5. týdnu

Úkazy na obloze v 5. týdnu

- od 28. ledna do 3. února 2008


Měsíc se na obloze promítá do souhvězdí Panny, Vah a Štíra. 29.1. po půlnoci prochází poblíž hvězdy Spika, nejjasnějšího objektu v souhvězdí Panny. 30. ledna v 6 h 2 min je Měsíc v poslední čtvrti, 31. ledna v 5 h v odzemí (405 tisíc km).
Planety sluneční soustavy: Merkur v souhvězdí Kozoroha je pozorovatelný počátkem týdne za večerního soumraku nízko nad západojihozápadem. K jeho vyhledání je nutné použít triedr. Na ranní obloze září výrazná Venuše (jasnost -4,0 mag), v její blízkosti se pohybuje také planeta Jupiter (-1,9 mag); těsné přiblížení obou těles můžeme sledovat 1. února ráno za svítání. Obě planety se promítají do souhvězdí Střelce. Mars (-0,6 mag) v Býku je pozorovatelný celou noc s výjimkou jitra, Saturn (0,4 mag) v souhvězdí Lva v průběhu celé noci.
Zajímavé úkazy: Koncem týdne můžeme na obloze pozorovat večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice, nejjasnější z nich bude viditelný 3. února v době od 18 h 47 min do 18 h 49 min. Informace o viditelnosti ISS v dalších dnech lze získat např. odesláním dotazu na elektronickou adresu preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
29. ledna v 9 h 49 min středoevropského času proletí v nejmenší vzdálenosti od Země (zhruba 540 tisíc km) asteroid 2007 TU24. Přelet bude pozorovatelný středně velkými hvězdářskými dalekohledy, a to nejlépe v noci z 29. na 30. ledna. Asteroid se bude v době největšího přiblížení pohybovat na hranici souhvězdí Persea a Kasiopeji, projde nevýrazným souhvězdím Žirafy a vstoupí do Velké medvědice.
V souhvězdí Persea je v triedru stále dobře viditelná kometa 17/P Holmes, najdeme ji poblíž hvězdy Algol.
3. února nastává maximum proměnné hvězdy Mira v souhvězdí Velryby, nejznámějšího zástupce dlouhoperiodických pulsujících hvězd. V době nejvyšší jasnosti dosahuje 2,0 mag, v minimu, které nastává 31.12., klesne její zdánlivá hvězdná velikost pod desátou magnitudu.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »