Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 14. týdnu (4. - 10. dubna 2005)

Úkazy na obloze ve 14. týdnu (4. - 10. dubna 2005)

Přehled astronomických úkazů na 14. týden (4.4.-10.4.2005).

Měsíc: 8. dubna nastává nov. 4. dubna je Měsíc v přízemí, nachází se ve vzdálenosti 368 tisíc km od Země. Tento týden prochází na obloze souhvězdími Kozoroha, Vodnáře, Ryb, Velryby a Berana.

Planety viditelné okem: velmi jasný Jupiter (-2,5 mag) je v souhvězdí Panny pozorovatelný celou noc. Již menším dalekohledem spatříme jeho čtyři nejjasnější měsíce Io, Europu, Ganymeda a Kallista, polohy těchto měsíců vzhledem k Jupiteru najdeme např. ve Hvězdářské ročence pro rok 2005. Planeta Saturn (0,1 mag) je viditelná téměř celou noc v Blížencích nedaleko hvězd Castor a Pollux. Zapadá kolem půl čtvrté ráno. Načervenalý Mars (0,8 mag) svítí na ranní obloze v souhvězdí Kozoroha od půl páté.

8. dubna nastává hybridní (tedy úplné a v části prstencové) zatmění Slunce, nejlépe je viditelné ve Střední Americe. Z našich zeměpisných šířek je nelze pozorovat. Nejbližší sluneční zatmění viditelné z našeho území nastane 3. října letošního roku.

Převzato: Hvězdárna Úpice




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »