Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 14. týdnu

Úkazy na obloze ve 14. týdnu

Úkazy v týdnu od 2. do 8. dubna 2007

Měsíc prochází souhvězdími Panny, Vah, Štíra a Hadonoše. V noci ze 3. na 4.4. se promítá poblíž nejjasnější hvězdy v souhvězdí Panny, stálice Spika, 8.4. ráno nedaleko Jupiteru. 2. dubna v 19 h 15 min je Měsíc v úplňku, 3. dubna v 11 hodin prochází odzemím (406 tisíc km).

Planety viditelné okem: Merkur je nepozorovatelný. Velmi jasná Venuše (jasnost -4,0 mag, pohybuje se na hranici souhvězdí Berana a Býka) svítí na večerní obloze nad západem až do 23. hodiny. Na ranní obloze je za svítání nízko nad jihovýchodem viditelný načervenalý Mars (1,1 mag, promítá se do Kozoroha, 2. dubna vstupuje do Vodnáře) a také Jupiter, který vychází po půlnoci (-2,3 mag, Hadonoš). Celou noc s výjimkou ranních hodin je pozorovatelný také Saturn (0,2 mag), nachází se poblíž hranice souhvězdí Lva a Raka.

2. dubna prolétá v nejmenší vzdálenosti od Země (0,014 AU) planetka 2007 FY20. 4. dubna se k Zemi nejvíce přiblíží kometa C/2007 E1 (Garradd), a to na vzdálenost 0,497 AU. Kometa má jasnost 12,7 mag, pohybuje na hranici souhvězdí Poháru a Panny a je viditelná jen ve větších hvězdářských dalekohledech.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »