Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 22. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 22. týdnu 2008

- od 26. května do 1. června

Měsíc se v tomto týdnu pohybuje souhvězdími Kozoroha, Vodnáře, Ryb a Berana. 27.5. ráno projde 0,3° severně kolem planety Neptun, 29.5. ráno poblíž Uranu. 28. května ve 4 h 56 min je v poslední čtvrti.
Planety viditelné okem: V první polovině noci jsou viditelné planety Saturn a Mars. Saturn (jasnost 0,7 mag) prochází Lvem, načervenalý Mars (1,4 mag) se pohybuje v Raku nedaleko hvězdokupy Jesličky. O půlnoci vychází Jupiter (-2,6 mag), nejlépe je viditelný ráno před východem Slunce. Prochází souhvězdím Střelce, už v malém dalekohledu jsou pozorovatelné jeho čtyři nejjasnější měsíce pojmenované Io, Europa, Ganymed a Kallisto. Jejich poloha vzhledem ke kotoučku planety je uvedena ve Hvězdářské ročence 2008.
Zajímavé úkazy: V tomto týdnu jsou velmi dobře viditelné večerní i ranní přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS. 31.5. má být ke stanici vypuštěn raketoplán Discovery, průlety obou těles budou pozorovatelné v následujících nejbližších dnech. Bližší informace: www.heavens-above.com, aktuální časové údaje včetně trajektorie letu získáte rovněž odesláním dotazu na elektronickou adresu preletyiss@seznam.cz.
28. května projde přísluním (ve vzdálenosti 1,230 AU) kometa 79P/du Toit-Hartley, objevená 9. dubna 1945.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »