Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 24. týdnu (13. - 19. června 2005)

Úkazy na obloze ve 24. týdnu (13. - 19. června 2005)

Přehled astronomických úkazů na 24. týden (13.6.-19.6.2005).

Měsíc je 15. června ve 3 h 23 min v první čtvrti, tento týden je na oblozenejlépe viditelný v první polovině noci. Prochází souhvězdími Lva, Panny(16.6. nastává konjunkce Jupitera s Měsícem a zákryt, z našeho území však úkaznení pozorovatelný) a Vah. 17. června se Měsíc promítá poblíž hvězdy Spika,nejjasnějšího objektu v souhvězdí Panny.

Planety pozorovatelné okem: velmi jasná Venuše září na večerní obloze nízkonad západoseverozápadem v souhvězdí Blíženců, zapadá ve tři čtvrtě najedenáct. V první půli noci jsou viditelné planety Saturn (zdánlivá hvězdnávelikost 0,2 mag, prochází souhvězdím Blíženců) a jasný Jupiter (-2,2 mag,Panna). Na ranní obloze je pozorovatelný načervenalý Mars (0,1 mag, pohybujese souhvězdím Ryb směrem k Velrybě).

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce J+V  11.6. 2026

odeznívající konjunkce jupiteru a venuše která probíhala 9 a 10 června zkusil sem nyní s polluxem a castorem

Další informace »