Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 26. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 26. týdnu 2008

- od 23. do 29.6.2008


Měsíc se v tomto týdnu pohybuje souhvězdími Kozoroha, Vodnáře, Ryb a Berana. 26. června ve 14 h 10 min je v poslední čtvrti. Konjunkce Neptuna s Měsícem nastává 23.6., Urana s Měsícem 25.6.
Planety: Mars (jasnost 1,6 mag) a Saturn Saturn (0,8 mag) jsou nejlépe viditelné večer po západu Slunce, obě planety zapadají kolem půlnoci. Promítají se do souhvězdí Lva, nejjasnější objekt v jejich blízkosti je hvězda Regulus, nejjasnější stálice souhvězdí Lva. V deset večer vychází Jupiter (-2,7 mag), nejlépe je viditelný ve druhé polovině noci. Pohybuje se v souhvězdí Střelce. Planety Uran (5,8 mag) a Neptun (7,9 mag) jsou pozorovatelné dalekohledem v souhvězdích Vodnáře a Kozoroha. Mapku zašleme na požádání.
Období kolem letního slunovratu je výhodné k pozorování umělých družic Země, během noci jich okem můžeme spatřit několik desítek. Informace o přeletech a časové údaje lze získat např. na stránkách www.heavens-above.com, příp. dotazem odeslaným na elektronickou adresu preletyiss@seznam.cz.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



29. vesmírný týden 2026

29. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je nízko na západě Venuše a Měsíc se k ní přiblíží v pátek večer. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a nízko nad severovýchodem už i Mars a Uran. Aktivita Slunce je nyní nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2 a jednu z mnoha supernov v malé galaxii poblíž Velkého vozu. Čínský nosič CZ-10B má znovupoužitelý první stupeň, který hned napoprvé úspěšně přistál. SpaceX finišuje testy Super Heavy Starship směrem k testovacímu letu, který se může uskutečnit už v noci na čtvrtek. Před 60 lety probíhala testovací mise Gemini 10 a vzpomínáme rok narození prvního Američana na oběžné dráze, Johna Glenna.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 10P/Tempel

Snímek širšího okolí komety 10P/Tempel v souhvězdí Kozoroha. Složeno z 11 expozic po 60 sekundách. Výsledek je proti originálu 4x zmenšený.

Další informace »