Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 29. týdnu -

Úkazy na obloze ve 29. týdnu -

od 16. do 22. července 2007.

Slunce vstupuje 23.7. v 7 h do znamení Lva. Měsíc je 22. července v 8 h 28 min v první čtvrti. Týž den v 11 h prochází odzemím, tedy nejdále od Země; vzájemná vzdálenost obou těles činí 404 tisíc km. V tomto týdnu prochází na obloze souhvězdími Raka, Lva a Panny. 16. července večer se promítá nedaleko Saturna, následující noc vytváří zajímavé seskupení s Venuší, Saturnem a nejjasnějším objektem v souhvězdí Lva, hvězdou Regulus. 21.7. prochází nedaleko hvězdy Spika v souhvězdí Panny.
Planety viditelné okem: Merkur je nepozorovatelný. Nejjasnější planeta večerní oblohy, Venuše (jasnost -4,5 mag), září již zvečera za soumraku nevysoko nad západním obzorem, nedaleko Venuše se pohybuje také Saturn (0,6 mag). Obě planety se promítají do souhvězdí Lva poblíž hvězdy Regulus a zapadají již kolem 22. hodiny - období viditelnosti končí. Největší planeta sluneční soustavy, Jupiter (-2,5 mag), prochází Hadonošem a zapadá dvě hodiny po půlnoci. Již v malém triedru můžeme pozorovat čtyři nejjasnější měsíce Jupitera pojmenované Io, Europa, Ganymed a Kallisto. Načervenalý Mars (0,5 mag) je v souhvězdí Berana viditelný ve druhé polovině noci.
Zajímavé úkazy: 17.7. po půlnoci nastane zákryt planety Saturn Měsícem, úkaz však není z našeho území pozorovatelný. Týž den dopoledne, tedy za denního světla, proběhne zákryt hvězdy Regulus Měsícem. Zákryt začíná v 9 h 34 min, končí v 10 h 27 min (stanoviště Praha). 19.7. začíná další období ranní viditelnosti Mezinárodní kosmické stanice ISS, nejjasnější přelety budou pozorovatelné koncem týdne. Bližší informace včetně trajektorie letu lze získat např. na stránkách www.heavens-above.com, příp. dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »