Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 32. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 32. týdnu 2008

Středa 6. srpna ve 22:30 SELČ
Středa 6. srpna ve 22:30 SELČ
- od 4. do 10. srpna

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 6. srpna ve 22:30 SELČ. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online



Měsíc se pohybuje souhvězdími Lva, Panny, Vah a Štíra. 6.8. večer prochází nedaleko hvězdy Spika v souhvězdí Panny, 10.8. poblíž hvězdy Antares ve Štíru; nastává zákryt obou těles, z našeho území však není pozorovatelný. 8. srpna ve 22 h 20 min je Měsíc v první čtvrti, 10. srpna ve 22 h prochází odzemím, tedy v největší vzdálenosti od Země (404 556 km).
Planety sluneční soustavy: Nejlépe viditelnou oběžnicí je Jupiter (jasnost -2,7 mag). Vychází již za soumraku, svítí výrazně v souhvězdí Střelce, nad jižním obzorem. V polovině týdne zapadá tři hodiny po půlnoci. Již v malém dalekohledu spatříme jeho čtyři nejjasnější měsíce pojmenované Io, Europa, Ganymed a Kallisto. K jejich identifikaci potřebujete mapku, je k dispozici např. ve Hvězdářské ročence. Planety Uran (5,8 mag, pohybuje se v souhvězdí Vodnáře) a Neptun (7,8 mag, Kozoroh) jsou nejlépe viditelné po půlnoci. K jejich vyhledání potřebujeme menší dalekohled.
Zajímavé úkazy: 6.8. je v opozici se Sluncem planetka (11) Parthenope (8,8 mag), objevená v květnu 1850. Promítá se do souhvězdí Kozoroha poblíž hvězdy théta Cap.
9.8. projde v nejmenší vzdálenosti od Země kometa 6P/d´Arrest. Je viditelná středně velkými hvězdářskými dalekohledy, pohybuje se poblíž hranice souhvězdí Orla a Kozoroha.
Koncem týdne můžeme pozorovat zvýšený výskyt meteorů roje Perseid, maximum však nastává až v následujícím týdnu.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »