Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 32. týdnu (8. - 14. srpna 2005)

Úkazy na obloze ve 32. týdnu (8. - 14. srpna 2005)

Přehled astronomických úkazů na 32. týden (8.8.-14.8.2005).

Měsíc je 13. srpna ve 4 h 39 min v první čtvrti. Na obloze prochází souhvězdími Lva, Panny a Vah. 8. srpna prochází kolem Venuše, dojde k zákrytu obou těles, z našeho území však úkaz není viditelný. 10. srpna nastává konjunkce Jupiteru s Měsícem a zákryt, rovněž nepozorovatelný. Seskupení Měsíce s Jupiterem a hvězdou Spika v souhvězdí Panny můžeme pozorovat ve středu po západu slunce.

Planety pozorovatelné okem: za večerního soumraku můžeme nízko nad západem vyhledat velmi jasnou Večernici - Venuši (-4,0 mag, přechází ze souhvězdí Lva do Panny) a také Jupitera (-1,9 mag, Panna), který zapadá již po 22. hodině. Mars (Beran, -0,7 mag) je nejlépe viditelný ve druhé polovině noci, Saturn (Rak, 0,2 mag) vychází ráno kolem čtvrté hodiny a je pozorovatelný jen nízko nad východoseverovýchodem.

Koncem týdne začíná srpnové období viditelnosti Mezinárodní kosmické stanice ISS, bližší informace o časech přeletů pro různá stanoviště lze získat například na stránkách www.heavens-above.com.

V noci z 12. na 13. srpna nastává maximum nejznámějšího meteorického roje Perseid. Nejvýhodnější podmínky k pozorování nastávají kolem půlnoci, kdy nebude rušit Měsíc a radiant roje bude dostatečně vysoko nad obzorem. V době maxima se očekává až 40 meteorů za hodinu.

Mapka oblohy
atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »