Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 40. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 40. týdnu 2008

Středa 1. října ve 22:30 SELČ
Středa 1. října ve 22:30 SELČ
- od 29. září do 5. října

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 1. října ve 22:30 SELČ. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online



Měsíc je 29.9. v 10 h 12 min v novu. Nastává období vhodné k pozorování slabých "deep-sky" objektů vzdáleného vesmíru, které jindy Měsíc svým svitem přezáří. Na obloze se v tomto týdnu pohybuje souhvězdími Panny, Vah, Štíra a Hadonoše. Počátkem října projde kolem planety Venuše, 4.10. večer nedaleko nejjasnější stálice v souhvězdí Štíra, hvězdy Antares.
Planety viditelné okem: Nejjasnější planeta Venuše (jasnost -3,9 mag, počátkem týdne opustí souhvězdí Panny a vstoupí do Vah) září za večerního soumraku nízko nad západojihozápadem. Koncem týdne zapadá už kolem půl osmé večer, tedy hodinu po Slunci. Jupiter (-2,4 mag) se pohybuje v souhvězdí Střelce, zapadá po 23. hodině.
V tomto týdnu jsou dobře viditelné večerní přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS, nejjasnější průlety jsou z Prahy pozorovatelné 1.10. (v době od 20:25 do 20:29), 3.10. (19:43-19.47) a 5.10. (19:00-19:06). Informace o přeletech ISS v jiných dnech i dalších družic získáte na adrese /obloha/druzice/.

Mapka oblohy
Atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »