Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 41. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 41. týdnu 2008

Středa 8. října ve 22:30 SELČ
Středa 8. října ve 22:30 SELČ
- od 6. do 12.října

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 8. října ve 22:30 SELČ. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online


Měsíc prochází v tomto týdnu souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb, počátkem týdne se jeho srpek ve tvaru písmene "D" promítá na večerní oblohu do souhvězdí Střelce nedaleko Jupitera. 7. října v 11 hodin 4 minuty je Měsíc v první čtvrti.

V tomto týdnu máme poslední příležitost pozorovat večerní průlety Mezinárodní kosmické stanice ISS, stanice se znovu objeví na ranní obloze až 22. října. Nejjasnější přelet uvidíme ve východních Čechách ve středu 8.10. večer, v době od 18 h 45 min do 18 h 50 min. ISS poletí ve směru od západu k jihovýchodu; proletí kolem jasné hvězdy Arkturus v souhvězdí Pastýře, souhvězdím Hada, Hadonoše, Střelce, těsně mine Měsíc v souhvězdí Kozoroha. Nad obzorem jsou v době přeletu také dvě nejjasnější planety, a to Venuše (nízko nad jihozápadem, jasnost -3,9 mag, pohybuje se souhvězdím Váhy) a Jupiter (nad jihem, -2,3 mag, Střelec), který zapadá koncem týdne kolem půl jedenácté. Další okem viditelná planeta, Saturn (1,0 mag, Lev), svítí na ranní obloze nad východním horizontem od půl páté ráno.

8. října nastává maximum meteorického roje Drakonid, který souvisí s kometou 21P/Giacobini-Zinner. Výrazná aktivita roje byla zaznamenána naposledy v roce 2005, mohutné meteorické deště nastaly v letech 1933 a 1946.

Mapka oblohy
Atlas oblohy




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »