Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 43. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 43. týdnu 2008

Středa 22. října ve 22:30 SELČ
Středa 22. října ve 22:30 SELČ
- od 20. do 26. října

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 22. října ve 22:30 SELČ. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online


Slunce vstupuje 23. října ve 3 h 8 min do znamení Štíra.
Měsíc se v tomto týdnu pohybuje souhvězdími Blíženců, Raka, Lva a Panny. 22.10. ráno projde kolem hvězdokupy Jesličky v Raku, 25. ráno nedaleko planety Saturn. 21. října ve 13 h 55 min je Měsíc v poslední čtvrti.
Planety viditelné okem: Výhodné pozorovací podmínky nastávají u Merkura. 22. října je v největší západní elongaci (tedy v největší úhlové vzdálenosti od Slunce), planetu spatříme ráno za svítání nízko nad východojihovýchodem, v souhvězdí Panny. Jeho jasnost v průběhu týdne stoupá z -0,4 na -0,8 mag, v době největší elongace vystupuje zhruba 10 stupňů nad horizont. K vyhledání je výhodné použít malý triedr. Na ranní obloze svítí v souhvězdí Lva také Saturn (jasnost 1,0 mag), který vychází kolem půl čtvrté ráno. Velmi jasná Venuše (-4,0 mag) září večer nízko nad jihozápadem, pohybuje se v souhvězdí Štíra a Hadonoše. Jupiter (-2,2 mag) ve Střelci zapadá dvě hodiny před půlnocí.
Zajímavé úkazy: 21. října nastává maximum meteorického roje Orionid, pozorování "padajících hvězd" však bude rušit Měsíc. V době maxima se očekává frekvence 20 - 50 meteorů za hodinu, radiant se nachází v severovýchodní části souhvězdí Orion poblíž hranice s Blíženci, nejjasnější hvězda v okolí radiantu je Alhena (gama Gem). Radiant Orionid vychází hodinu před půlnocí.
V neděli 26. října skončí letní čas, ručičky hodinek se ve 3 hodiny středoevropského letního času posunou o hodinu zpět, na 2 hodinu středoevropského času.

Mapka oblohy
Atlas oblohy




O autorovi



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »