Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Velká skvrna na Slunci

Velká skvrna na Slunci

Skvrna a aktivní oblast AR 2738 dne 7. dubna 2019. Do snímku v UV oboru je vložen snímek skvrny z viditelné části spektra.
Autor: NASA/SDO/Spaceweather.com

Tolik nadšení z jedné sluneční skvrny, to by normálně bylo až pobuřující. Ale v době minima aktivity je potěšitelné, že aktivní oblast, která zapadla před 14 dny, a kde bylo několik pěkných skvrn, se nyní vrací zpoza odvrácené strany a ukazuje nám stále pěknou skvrnu, asi třikrát větší, než naše Země. Za její zmizení i návrat může rotace Slunce. Trvá přibližně 28 dní, než se otočí kolem dokola. Ale v různých šířkách je to různě dlouho.

Aktivní oblast (AR 2738) se skvrnou při okraji slunečního disku jsme už mohli obdivovat díky slunečnému počasí v neděli. Nyní během týdne se bude stále více blížit do středu slunečního kotouče.

Ve třetí dekádě března nás Slunce překvapilo tím, že zde začala narůstat aktivita v oblasti AR 2736 a najednou se na viditelné polokouli zjevila skupina s mnoha pěknými skvrnami. Aktivita byla v té době nadprůměrná, protože i erupce třetí nejnižší kategorie jsou nyní vzácené (nejvyšší je třída X, pak M a 20. 3. nastala erupce třídy C4, tedy vlastně asi 100× slabší, než erupce v maximu aktivity).

Tranzit ISS přes Slunce Autor: Pavel Repaský
Tranzit ISS přes Slunce
Autor: Pavel Repaský
Aktivní oblast však velmi rychle směřovala k okraji slunečního disku, až kolem 25. března pomalu zapadla. Nyní tedy po 14 dnech vidíme, co z ní zbylo. Zatím se oblast jeví jako už zestárlá a ne tak aktivní, ale už samotná přítomnost skvrny jistě potěšila nejednoho pozorovatele.

Před slunečním kotoučem se umí prosmýknout také Mezinárodní vesmírná stanice. Jeden z posledních úlovků od Pavla Repaského najdeme i v naší fotogalerii.

Přejeme tedy jasné počasí a okukování tohoto poměrně vzácného návštěvníka na povrchu Slunce. 

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Spaceweather.com
[2] Solarham.net



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Sluneční skvrna, Sluneční aktivita


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »