Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Velká skvrna na Slunci

Velká skvrna na Slunci

Skvrna a aktivní oblast AR 2738 dne 7. dubna 2019. Do snímku v UV oboru je vložen snímek skvrny z viditelné části spektra.
Autor: NASA/SDO/Spaceweather.com

Tolik nadšení z jedné sluneční skvrny, to by normálně bylo až pobuřující. Ale v době minima aktivity je potěšitelné, že aktivní oblast, která zapadla před 14 dny, a kde bylo několik pěkných skvrn, se nyní vrací zpoza odvrácené strany a ukazuje nám stále pěknou skvrnu, asi třikrát větší, než naše Země. Za její zmizení i návrat může rotace Slunce. Trvá přibližně 28 dní, než se otočí kolem dokola. Ale v různých šířkách je to různě dlouho.

Aktivní oblast (AR 2738) se skvrnou při okraji slunečního disku jsme už mohli obdivovat díky slunečnému počasí v neděli. Nyní během týdne se bude stále více blížit do středu slunečního kotouče.

Ve třetí dekádě března nás Slunce překvapilo tím, že zde začala narůstat aktivita v oblasti AR 2736 a najednou se na viditelné polokouli zjevila skupina s mnoha pěknými skvrnami. Aktivita byla v té době nadprůměrná, protože i erupce třetí nejnižší kategorie jsou nyní vzácené (nejvyšší je třída X, pak M a 20. 3. nastala erupce třídy C4, tedy vlastně asi 100× slabší, než erupce v maximu aktivity).

Tranzit ISS přes Slunce Autor: Pavel Repaský
Tranzit ISS přes Slunce
Autor: Pavel Repaský
Aktivní oblast však velmi rychle směřovala k okraji slunečního disku, až kolem 25. března pomalu zapadla. Nyní tedy po 14 dnech vidíme, co z ní zbylo. Zatím se oblast jeví jako už zestárlá a ne tak aktivní, ale už samotná přítomnost skvrny jistě potěšila nejednoho pozorovatele.

Před slunečním kotoučem se umí prosmýknout také Mezinárodní vesmírná stanice. Jeden z posledních úlovků od Pavla Repaského najdeme i v naší fotogalerii.

Přejeme tedy jasné počasí a okukování tohoto poměrně vzácného návštěvníka na povrchu Slunce. 

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Spaceweather.com
[2] Solarham.net



Štítky: Sluneční skvrna, Sluneční aktivita


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »