Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Video: Muž na Měsíci i na Zemi

Video: Muž na Měsíci i na Zemi

Video Moonwalk. Autor: Reel Water Productions.
Video Moonwalk.
Autor: Reel Water Productions.
Na internetu se můžete každým dnem kochat nesmírně zajímavými amatérskými videi, která ve vysoké kvalitě ukazují zpravidla krásu severské přírody, polární záře, Mléčnou dráhu nebo i světelné znečištění. O jedno takové jsme se s vámi podělili i v nedávném PF-ku 2013 z úpické hvězdárny. Neobvyklým a skutečně originálním videem se ale v posledních dnech stal odvážný kousek zvaný prostě "Moonwalk". Muž, natáčený kameramanem ze vzdálenosti necelých dvou kilometrů, přechází po laně v přesně vybraném místě mezi dvěma výstupky skal. Ve stejný čas mezi těmito výstupky vychází "obří" Měsíc.

Milovníkům hudební kultury nemusíme termín Moonwalk nijak představovat. Jde o známý zpětný pohyb ladné chůze, kterou proslavila v roce 1983 dnes již zesnulá legenda populární hudby Michael Jackson. V případě tohoto videa ovšem nemá název nic společného s legendárním tancem, jde o zcela jiný husarský kousek. Provazochodec Dean Potter přechází po laně mezi dvěma skalisky v Cathedral Peak (3 327 metrů nad mořem) v kalifornském pohoří Yosemite. Ve stejné chvíli ho natáčí na digitální fotoaparát zkušený fotograf Mikey Schaefer. Genialita snímku spočívá nejen v perfektním napozicování záběru (a patřičném štěstí na jasné počasí), ale rovněž v perfektní práci se světlem za pokročilého stmívání.

Kromě fyzické zdatnosti hlavního aktéra a nápaditosti režiséra snímku nám video rovněž krásně demonstruje takzvanou iluzi velkého Měsíce. Určitě se vám už stalo, že jste stáli s otevřenou pusou při pohledu na vycházející (zpravidla) úplněk a ten se vám zdál najednou neskutečně veliký. Ačkoliv si to málokdo připouští, jde o obyčejnou iluzi, resp. způsob zpracování vjemu vaším mozkem. Ten má velký problém racionálně porovnávat objekty vzdálené na obzoru s dalekým Měsícem, a pokud se náš souputník vynoří například za kilometry vzdálenými paneláky, je spolehlivě úhlově větší než ty budovy. Člověk má pak pocit, že ten Měsíc je záhadně značně větší než obvykle. Pokud nevěříte, vyzkoušejte si při nejbližích úplňcích jednoduchý pokus. Vezměte si noviny a gumičku. Vyčkejte na východ Měsíce, noviny srolujte do ruličky, aby se do pohledu vešel jen Měsíc a ruličku zafixujte gumičkou. Počkejte několik hodin, až úplněk vystoupá značně výš nad obzor, a podívejte se na Měsíc skrze zafixovanou roli novin znovu. Zabírá pořád stejnou plochu průzoru? Věřte, že zabírá (možná bude jen trošičku menší kvůli atmosférickým vlivům).

Věříme, že video i vás inspiruje k podobným fotografickým hrátkám s "obřím" Měsícem. Pokud se sejde podobných snímků více, rádi je zveřejníme i tady na Astro.cz (zasílat je můžete přes formulář). Teď už ale slibované video...

.

Zdroje a související:
[1] Facebook - Měsíc, dobrý známý nás všech (Pavel Gabzdyl)
[2] Prohlídka Měsíce (Pavel Gabzdyl)
[2] Články Martina Gembece: Vesmírná videa




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Úplněk, Měsíc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »